Samsun

İktidarın önlenemez kaybetme korkusu

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Pandemi sürecine ekonomide ağır bir kırılganlıkla giren tek adam rejimi, yaklaşık iki ay süren pandemi döneminde hem salgının olumsuzluklarını hem de derin ekonomik krizi yönetmede ağır basiretsizlikler sergilemekte, çok ciddi güven ve destek kaybına uğramaktadır” dedi

İktidarın önlenemez kaybetme korkusu

2 Haziran 2020 07:20
-A

+A

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “En basitinden maske dağıtımı ve sokağa çıkma yasağı organizasyonunu yapamayan, eline yüzüne bulaştıran ve kara mizaha dönüşen fiyaskolar, basiretsiz iktidarın artık devleti yönetemediğinin en büyük ispatıdır. Unutulmamalıdır ki pandemi sürecinde İçişleri Bakanı bir şov gösterisiyle istifa etmiş ve Ulaştırma Bakanı bir gece yarısı görevden alınmıştır.
Dağıtmayı beceremedikleri maske konusunda, CHP’li Belediyelerimizin “Biz maskeleri dağıtalım” tekliflerini bile geri çevirerek, halk sağlığını hiçe saymış, partizanlık yapmakta beis görmemişlerdir. Belediyelerimizin pandemiye karşı oluşturdukları sağlık projeleri yasaklanmış, yardımlaşma için başlatılan bağış kampanyaları “paralel devlet” icraatı olarak yaftalanıp, yargıyı, belediye başkanlarımızın üstüne salma gibi antidemokratik uygulamalar sergilemekten kaçınmamışlardır.
Ekonomideki büyük çöküş, ürkütücü işsizlik rakamları ve dış politikada yanlış stratejiler sonucu savrulan tek adam rejimi, iktidarı kaybetme korkusu içindedir. Dış politikada ve özellikle ekonomide yaşattıkları kriz ve hüsranlara, gerçekçi ve başarılı politikalar üretemeyen iktidar, çareyi yapay gündem ve suni düşmanlar yaratmakta bulmaktadır. Seçmen kitlesini, sürekli olarak “bize darbe yapacaklar” ya da “dış mihraklar ekonomimize savaş açtı” şeklinde konsolide etmeye çalışmaktadır” dedi.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 18 yıllık iktidarlarında üretim ekonomisini dışlayan, yarattığı rant ekonomisinde bir avuç yandaş müteahhidi zengin eden, halkın geniş kesimlerini işsiz ve gelecekten umutsuz hale getiren iktidar sahipleri, güçlerinin sonuna yaklaştığının hissiyle birlikte antidemokratik ve keyfi yönetimlerinin şiddetini artırmaktadır. Corona günlerinde mecburi olarak eve kapanan esnafımız, çiftçimiz, memurumuz, işçimiz televizyon ekranlarında her gün değer kaybeden Türk Lirasını gördükçe kahrolmakta, günden güne fakirleşmekte ve geleceğe umutla bakamamaktadır. Çok fazla manevra alanı bulamayan acemi ekonomi yönetimi, günden güne erittikleri Merkez Bankası rezervini, Katar devleti ile kurdukları girift ilişkilerle makyajlamaktadır.
Anadolu’nun bereketli topraklarını ihmal eden, buğday ve samanı dahi ithal eden bilinçsiz tarım ve gıda politikaları sonucunda oluşan yüksek mutfak enflasyonu, dar gelirli, asgari ücretli vatandaşlarımızın belini bükmekte, karınlarını doyurmalarını zorlaştırmaktadır. Uygulanan yanlış tarım politikalarıyla, çiftçimiz üretip kazanamamakta halkımız da doğal gıdayı pahalılık nedeniyle alamamaktadır. Küresel salgında gösterdi ki özellikle gıda ve tarım alanında “kendi kendine yeterlilik” ülkeler için hayati öneme sahip.
İktidara tavsiyemiz, daha önce CHP Aydın, İzmir gibi Büyükşehirlerimizde başlayan ve şimdi Ankara, İstanbul ve diğer Büyükşehir Belediyelerimiz tarafından başarıyla uygulanan ucuz ve sağlıklı gıda tedariği politikalarını benimseyerek uygulamaya geçirmesidir. Hem çiftçimizin üretici olarak kazandığı hem de alt-orta gelir sahibi vatandaşlarımızın uygun fiyatlı gıda ürünlerine kolayca ulaşması, tarım politikaları hedeflerimizin başında gelmektedir.
Yılın ilk çeyreğinde %4,5’luk açıklanan ekonomik büyüme rakamı, vatandaşlarımız tarafından tebessümle karşılanmıştır. İstatistiğin halkı yanıltma ve yönlendirme aracı olarak kullanılması, tek adam rejiminde alışıldık bir hal aldı. Sürekli TÜİK başkanlarının, yöneticilerinin değişmesi kuruma yapılan siyasi baskı ve yönlendirmelerin açık bir işaretidir. Devletin resmi kurumlarınca açıklanan ekonomik veriler halkın yaşadığı gerçeklerle uyuşmamakta, mutfaktaki tencerenin kaynamasını sağlamamaktadır.
Zeybek, “Tek adam rejimi sanal gündemler kurgulamak yerine, milli iradeye saygı duymalı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kaybettiği başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Büyükşehir Belediyelerimize, halka hizmet götürme ve icraat yolunda engel olmayı bırakmalıdır. Halkımız, pandemi günlerinde, kısıtlı da olsa CHP Belediyelerinin sosyal demokrat politikalarıyla nefes almaya çalışmaktadır.
İŞSİZLİK SİGORTA FONU’NDA BİRİKEN 135 MİLYAR TL NEREDE?
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 18 yıllık AKP iktidarında hiçbir zaman “normali” yaşayamayan vatandaşımız, şimdi 01 Haziran tarihi itibariyle “yeni normal” düzene zorunlu kılınmaktadır. İktidara buradan uyarım, çok acil olarak, kangren haline dönüşmekte olan işsizlik sorununa kalıcı çözümler yaratarak icraata koymasıdır. İşi kaybetmek bireysel bir sorun iken iş bulma umudunu kaybetmek önemli bir toplumsal sorundur. Bu noktada sosyal devlet, İşsizlik Sigorta Fonunda biriken 135 milyar TL’lik dev mali kaynağı, özüne uygun olarak işsizler ordusu ve sorunları için kullanmalıdır” dedi.
Haber Merkezi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU