Samsun

İktidarın tarım politikaları iflas etmiştir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Ülkemizde, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin üretme umutları kırıldığı için hızla üretim alanlarını terk ederek Metropol şehirlere göçmektedirler.

İktidarın tarım politikaları iflas etmiştir

7 Kasım 2018 11:52
-A

+A

Zeybek; 16 yıldır ülkeyi yöneten siyasal iktidarın uygulamaları sonucunda; Yerli üretici ürettiği ürünlerden kar etmediği gibi sürekli zarar ederek borçlanmaktadır. Gübre, İlaç ve diğer tarım girdilerinin fiyatları sürekli yıldan, yıla katlamalı artarken ürünlerin değerlerini bulmaması sonucu; üreticiler sezonu zararla kapatmaktadırlar.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Fındık hasadına Ağustos ayında başlandı ve tamamladı. Üretici borcunu ödemek ve ihtiyaçlarını karşılamak için taban fiyat açıklanmadan ürününü satmak zorunda bırakıldı. Zorunlu sebeplerle fındık üreticiden çıkıp tüccarın eline geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı Ekim ayı sonunda taban fiyat açıklaması yapıyor ve alımlar için TMO’yu görevlendiriyor! Üreticinin elinde fındık kaldı mı?
Zeybek;  Tahılda da benzer sorunlar yaşanıyor! Yerli üretici hasada başlarken ithal tahılda Gümrük vergisinin sıfırlanması, üreticinin umut ve hayallerini yok ediyor. Tahıl üreticileri de, tarımdaki girdi fiyatlarının yükselmesi ve ürünlerinin değerlerini bulmaması sonucu sürekli zarar ediyor. Üretici borcunu ödeyemez durumda perişan.
Çeltik hasadı yapıldı, taban fiyat açıklaması yok, burada da fındıktaki uygulamanın bir benzeri mi? yapılacak belirsiz. Çeltik üreticisinin elindeki çeltiği tüccara sattıktan sonra mı? Taban fiyat açıklaması yapılacak ve alımlar gerçekleşecek.
Hayvancılıkta da durum farklı değil,  yem fiyatları ve diğer girdilerin katlanarak artması sonucunda; besicilerde zarar etmektedirler, süreç içerisinde çiftliklerinde kapandığını görüyoruz.
TOPRAKLAR BOŞ KALACAK
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 16 yıldır ülkeyi yöneten İktidarı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığını uyarıyoruz. Tarım da uyguladığınız yanlış politikalara aynen devam etmeniz durumunda; yakın gelecekte üretici kalmadığı için topraklarımız işlenmeyecektir. Bu günde ülkemizin birçok noktasında tarım alanlarının işlenmediğine tanık oluyoruz. Üreticinin ürünü değerini bulsa! Boş tarım alanı bırakılmaz.
Zeybek; Bir zamanlar dünyada tarımda ürettikleri kendine yetebilen yedi ülkeden biri iken, bu gün başta buğday olmak üzere, diğer tahıllar, bakliyat ve et’i ithal eder duruma geldik. Sürecin sorumluları 16 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın yanlış tarım ve hayvancılık politikalarıdır. Yanlışlarınızdan dönün, üretici ve üretimi destekleyiniz dedi.

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...