ilk gün heyecanı sona erdi

Spor 23 Eylül 2022 06:48
Videoyu Aç ilk gün heyecanı sona erdi
A
a

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) özelinde Samsun’da düzenlenen FISU Dövüş Sporları Dünya Kupası 2022’nin ilk gününde Wushu ve Sambo branşlarında düzenlenen maçlarla başladı. 50 ülkede faaliyet gösteren 430 üniversiteden 769 sporcunun kıyasıya rekabetine sahne olan müsabakaların ilk gününde madalya kazanan isimler belli oldu

FISU World Cup Combat Sports 2022 ilk gününe finalle başladı. Wushu sporunun alt dalı olan Taijiquan ve Taijijian müsabakalarının finalleri ile başlanan günde, kadınlar Taijiquan’da Hong Kong’dan Debbie YEUNG, Malezya’dan Oryna IVANOVA ve Endonezya’dan Alisya MELLYNAR; erkekler Taijijian’da Ukrayna’dan Ivan FEDIUCHENKO ile Hong Kong’dan Pak Long SAT hünerlerini sergiledi. Seyirci katılımının yüksek olduğu gözlenen finalde altın madalyaya ulaşan isimler erkeklerde Hong Kong’u temsil eden Hong Kong Baptist Universitesi’nden Pak Long SAT, kadınlarda ise Endonezya’yı temsil eden Airlangga Unıversitesi’nden Alisya MELLYNAR oldu. Bireysel şovları ile seyircileri büyüleyen sporcular ilgi odağı oldu.
Wushu finalistleri belli olduktan kısa süre sonra Sambo müsabakaları oynandı. 8 farklı kategoride final oynanan Sambo’da rekabet üst düzeydeydi. Bu mücadelelerin sonunda ise 50 kilo kadınlarda Yaryna Feedorchenko, 59 kilo kadınlarda Sofia Bırdınskykh, 72 kilo kadınlarda Merve Topoğlu, 80+ kilo kadınlarda Duygu Dirgen, 58 kilo erkeklerde Muhammetmyrat Babekov, 71 kilo erkeklerde Giorgi Lursmanashvılı, 88 kilo erkeklerde Stetsenko Dmytro, 98+ erkeklerde Oleksil Halaka altın madalyaya ulaşan isimler oldu. Altın madalyaların yarısını toplayan Ukrayna sporcuları alanda büyük bir etkiye sahip olduklarını kanıtlamış oldular. Ukrayna’yı, ülkemiz sporcuları takip etti.
Sambo’dan bir saat sonra başlayan Sanda’ya seyircilerin çok büyük bir ilgi gösterdiler. Türk sporcuların yoğun katılım gösterdiği Wushu branşının alt dalı olan Sanda kategorisinde eleme maçları gerçekleştirildi. Kadınlar 48 kiloda Hayriye Türksoy Hançer ile Jade Palet; Erkekler 60 kiloda Shoja Panahıgelehkolaeı, Gabriel Pedroso De Almeida, Abdullah Ertaş ve Talha Demir üst tura yükseldi. Sanda müsabakalarına Türk sporcuların başarısı dikkat çekti. Eleme aşamasında izleyicinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Wushu Sanda müsabakalarının finallerine İilginin çok daha yüksek olması bekleniyor.
İlk gün sonuçları itibariyle 13 madalya ile Ukraynalı sporcuların birinci, 10 madalya ile Türk sporcuların ikinci, 4 madalya ile Türkmen sporcuların üçüncü sırada yer aldığı müsabakaların ikinci gününe Sambo ve Wushu müsabakalarıyla devam edilecek.
Şampiyonanın branşlara göre ilk gün madalya tablosu şöyle:
Taijiquan
Erkekler
Altın madalya Hong Kong Pak Sat
Gümüş madalya Ukrayna Ivan Fedıuchenko
 
Kadınlar
Altın madalya  Endonezya Alisya Mellynar
Gümüş madalya Hong Kong Debbie Yeung
Bronz madalya Ukrayna Oryna Ivanova
Taijiquan spor müsabakasında; Hong Kong 2, Ukrayna 2 ve Endonezya 1 madalya sahibi olmuştur. Toplamda 5 madalya verilmiştir.
Sambo
Kadınlar 50 kilo
Altın madalya Ukrayna Yaryna Fedorchenko
Gümüş madalya Ukrayna Anastasia Sykısh
Bronz madalya Türkiye Hanife Özcan
Bronz madalya Türkmenistan Sayara Avezmetova
Erkekler 58 kilo
Altın madalya Türkmenistan Muhammemyı Babekov
Gümüş madalya Ukrayna Daniiil Isaıenko
Bronz madalya Türkiye Ramil Amıraslanov
Bronz madalya Ukrayna Pavlo Zverko
Kadınlar 59 kilo
Altın madalya Ukrayna Sofia Bordınsykh
Gümüş madalya Ukrayna Yana Voloshynıuk
Bronz madalya Türkiye Tuğba Yılmaz
Bronz madalya Türkiye Revşan Yazıcı
Erkekler 71 kilo
Altın madalya Gürcistan Giorgi Lursmanashıvılı
Gümüş madalya Türkmenistan Sapar Dovletov
Bronz madalya Almanya Jannik Wenzel
Bronz madalya Ukrayna Vasyl Sydor
Kadınlar 72 kilo
Altın madalya Türkiye Merve Topaloğlu
Gümüş madalya Türkmenistan Faride Mamedova
Bronz madalya Türkiye Burcu Aksoy
Bronz madalya Kırgızistan Dilbar Yusupova
Kadınlar +80 kilo
Altın madalya Türkiye Duygu Dirgen
Gümüş madalya Filipinler Sy Sydney
Bronz madalya Ukrayna Margartya Beılkova
Erkekler 88 kilo
Altın madalya Ukrayna Dmytro Stetsenko
Gümüş madalya Gürcistan Zaur Dvalashıvılı
Bronz madalya Türkiye Can Güzel
Bronz madalya Ukrayna Timur Samedov
Erkekler +98 kilo
Altın madalya Ukrayna Oleksil Halaka
Gümüş madalya Türkiye Furkan Güner
Bronz madalya Türkiye Ozan Erol
Sambo müsabakasında Ukrayna 11, Türkiye 10, Türkmenistan 4, Gürcistan 2, Filipinler 1 ve Almanya’dan 1 kişi madalya kazanmıştır. Toplam 29 madalya verilmiştir. Şennur ERCAN
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR