iPhone satışları geriledi

Teknoloji 21 Şubat 2017 11:05
Videoyu Aç iPhone satışları geriledi
A
a

Dünyanın en büyük ülkesi Çin'de iPhone satışlarında düşüş yaşandı. Ortaya çıkan araştırma sonuçlarına göre Apple iPhone satışları sonrası iPhone'nun sıralaması değişti.

Apple'ın en çok önem verdiği ülkelerden biri olan Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi oluşu ve Teknolojinin üretim merkezlerinden biri haline gelmesi nedeniyle akıllı telefon pazar için büyük önem taşıyor. Apple'ın bu ülkedeki satışları ise ülkenin yerli üreticileri sebebiyle darbe yemiş gibi görünüyor.

iPhone 5. sıraya geriledi

Çin pazarındaki önemli markalardan biri olan Apple, yerli üreticilerin gerisinde kaldı. 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan bu ve Canalys tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Apple, geçen yıla göre bir basamaklık gerileme yaşadı.

Özellikle Huawei ve Xiaomi gibi markaların pazardaki etkinliğinin artması ile birlikte, 2015 yılında 4. sırada yer alan Apple, 2016 yılında ise 5. sıraya geriledi.  Geçtiğimiz yıl içinde 43.8 milyon adet iPhone SEvkiyatı gerçekleştiren Apple, bu yıl içinde yüzde 18.2 oranında bir düşüş yaşadı. Son dönemin gözde markalarından Xiaomi, 51.4 milyon sevkiyat ve yüzde 21 düşüş yaşamasına rağmen Apple'ı geçmiş durumda. 

Çin pazarının zirvesinde ise geçtiğimiz yılı 76.2 milyon cihaz sevkiyatı ile lider kapatan Huawei markasını, 73.2 milyon ile Oppo takip ediyor. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen Vivo ise 63.2 milyon gibi dikkat çekici bir rakam ile 3. sırada karşımıza çıkmakta. 
ShiftDelete.Net
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat