Samsun

Kalbiniz, hayat vermek ister mi?

Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şevki Gülay ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ münasebetiyle açıklama yaptı. Dr. Gülay ‘Kalbinize bir kez sorun, hayat vermek ister mi?’ dedi

Kalbiniz, hayat vermek ister mi?

7 Kasım 2019 06:54
-A

+A

 ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ münasebetiyle gazetemize açıklama yapan Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şevki Gülay, organ naklinin önemine dikkati çekti. Dr. Gülay ”Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir. Canlı kişiden organ nakli bireyin isteği doğrultusunda yapılırken, kadavradan organ alınabilmesi için beyin ölümünün gerçekleşmesi gerekmektedir.
Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının irreversibl (geri dönüşümsüz) olarak kaybolmasıdır. Beyin ölümü gerçekleşen kişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakım koşullarında ventilatör gibi destek makinelerine bağlanarak sürdürülebilmektedir. Solunum ve kalp atımları yapay olarak sürdürülebilirken, beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez. Bu nedenle kişi beyni öldüğü zaman tıbben ölü kabul edilir. Yoğun bakım ünitelerinde verilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra beyin dışındaki organlar da fonksiyonlarını kaybederler”  dedi.
GELiN, ORGAN BAĞIŞLAYALIM
Organ bağışında bulunmak isteyen bir çok kişinin olduğunu fakat nerelere başvurmaları gerektiğini bilmediklerini söyleyen Gülay “Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör olarak adlandırılır. Bu donörlerde en kısa süre içerisinde (organlar fonksiyonlarını kaybetmeden önce) organların alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir. Halk arasında beyin ölümü ve bitkisel hayat kavramlarının yeterince ayırt edilemediğinden dolayı organ bağışı konusunda tereddütler ortaya çıkmaktadır.
Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirlerinden farklıdır. En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin ölümü tanısı almış kişilerin ise hayata dönmesi mümkün değildir. Ülkemizde nakli yapılan organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsaktır.  Nakli yapılan dokular ise; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği, deridir” diye konuştu.
ORGAN NAKLi DiNEN CAiZDiR
Organ bağışının dini yönden sakıncası olmadığını belirten Dr. Şevki Gülay “Diyanet işleri Başkanlığı-Din İşleri Yüksek Kurulu: 6.3.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.
İlimizde bağış yapmak isteyenlerin; Hastanelerde, organ nakli yapan merkezlerde, organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek. vb. kuruluşlarda, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Aile Sağlığı Merkezlerinde organ bağışı yapılabilir. Organ bağışında bulunabilmek için, organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. dedi. Gelin Organ Bağışlayalım ve bir hayat biterken, bir hayat başlatalım” şeklinde konuştu.   Serdar OKTAV
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU