Karadeniz’de ilk kez yapıldı

Sağlık 6 Aralık 2022 06:59
Videoyu Aç Karadeniz’de ilk kez yapıldı
A
a

62 yaşındaki hasta Recep Kara, kalp hızında ani düşme nedeniyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine başvurdu. Yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucu hastaya kalp yetmezliği ve nabız düşüklüğü nedeniyle kalp pili takılması planlandı

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Osman Can Yontar tarafından değerlendirilen hastanın eşlik eden kronik böbrek yetersizliği de olması nedeniyle, kalp pili takılması işleminin, rutin uygulamaya imkan vermemesi nedeniyle Karadeniz’de ilk kez yapılan uygulamayla gerçekleştirilmesi sağlandı. 
Vaka ile ilgili olarak bilgi veren Prof. Dr. Osman Can Yontar, “Hastamız kalbinin hızında ani düşme olması nedeniyle acil servise başvurdu, Yapılan değerlendirmeler sonucu ,kalp yetersizliği ve nabız düşüklüğü nedeniyle hastaya kalp pili takılmasını  planlandık. Kalp pilleri rutin olarak köprücük kemiği altındaki toplar damara girilip oradan kalbe uzanan kabloların yerleştirilmesiyle hastaya takılır. Bu hastamızın kronik böbrek yetersizliği nedeniyle bu damarları kullanılamayacak halde olduğu için kabloların kasık bölgesindeki damardan kalbe yerleştirilmesini öngördük.
Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi İlker Karaal ve Kardiyoloji Anabilim Dalından Asistan Dr. Melisa Uçar’dan oluşan ekibimizle, öncelikle küçük bir cerrahi kesi ile hastanın kasık bölgesinden karın içindeki toplar damara ulaştık, ardından bu damarda kalbe ulaşılarak, pilin kabloları sırasıyla sağ ve sol karıncık bölgelerine yerleştirildi. Pilin jeneratörü de karın ön duvarına sabitlenerek işleme son verildi.
Buna benzer işlemler daha önce az sayıda da olsa Dünya’da ve Ülkemizde uygulanmış olsa da kalp yetersizliği nedeniyle kalbin hem sağ hem de sol karıncığına kablo yerleştirilmesi yapıldığından, diğer uygulamalardan  farklı ve zor bir vaka gerçekleştirerek, hastamızı sağlığına kavuşturmuş olduk” dedi. Tuba KURUL
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat