Karadeniz

Karadenizli Ayşe’nin mücadelesi

Avrupa’da yaşanan adaletsizliğe ve yabancı düşmanlığına karşı çıkan Trabzonlu Ayşe Yiğit, İşçi Partisi PVDA tarafından aday gösterildi. Yiğit, Belçika Parlamentosu’na girmek için mücadele veriyor.

Karadenizli Ayşe’nin mücadelesi

25 Mayıs 2019 13:48
-A

+A

Irkçılığa karşı çıkıyor
 
Belçika’nın Limburg şehrinde düzenlenen toplantıda adaylığı kesinleşerek seçim çalışmalarına başlayan Trabzon Çaykara doğumlu Ayşe Yiğit, seçildiği takdirde, ırkçılığa karşı mücadele edeceğini ve kadın haklarını savunacağını belirterek ezilen tüm kesimlerin ortak sesi olacağını söylüyor.
 
Emekçilerin dostu
 
Ayşe Yiğit’in federal seçimlerde adaylığının açıklanması Belçika’da yaşayan hemşerilerini de heyecanlandırdı. Türk Dernekleri ve özellikle Belçika’da yaşayan Karadenizliler, Yiğit’in kazanarak parlamentoya girebilmesi için çaba harcıyor. Federal ve bölgesel parlamento seçimleri 26 Mayıs Pazar günü Avrupa Parlamentosu seçimleri ile birlikte yapılıyor.
 
Filistine destek verdi
 
Filistin'de yaşanan İsrail zulmünü de eleştiren Ayşe Yiğit, Ortadoğu’daki kirli savaşların sona erdirilmesi gerektiğini ifade ederek, İsrail tarafından Filistin’de uygulanan soykırımın da derhal durdurulmasını istiyor. 
 
Adaletsizliğe son
 
Federal Parlamentoda Limburg ilinden birinci sıradan aday gösterilen Yiğit, seçim çalışmaları sırasında bölgede yaşayan göçmenlerin sorunlarını da sürekli olarak gündemde tutuyor. Yiğit, “Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşıyoruz ancak altı çocuktan biri yoksulluk içinde büyüyor” dedi. Yoksulluğun, ırkçılık ve ayırımcılığı birleştirdiğini ve bunun da Avrupa’da yaşayan göçmenler için ağır sonuçlara neden olduğunu kaydeden Yiğit, “Bize verilen her oy, gelir dağılımındaki adaletsizliğe, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı verilen mücadeleye de destek olacaktır” diye konuştu.
 
Her şey halk için
 
Belçika İşçi Partisinin federal ve bölge parlamentolarında toplam 8 milletvekili bulunuyor. Partinin tüzüğü gereği milletvekilleri ortalama bir çalışan maaşıyla geçinip, kalanını toplumsal çalışmalarda kullanılmak üzere parti kasasına aktarıyor. Bu inisiyatiflerden bir tanesi de partili doktorların ortalama bir çalışan maaşı alarak ücretsiz hizmet verdiği Halkın Doktorları Sağlık Merkezleri. Bu merkezlerde insanlar ücretsiz muayene ediliyor. Haber Merkezi
 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...