Ekonomi

Kasaplar köfte serbestliğini tavuk ve sucukta da istiyor

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, köftede getirilen serbestliğin sucuk ve parçalanmış tavukta da getirilmesi gerektiğini söyledi

Kasaplar köfte serbestliğini tavuk ve sucukta da istiyor

6 Şubat 2019 10:01
-A

+A

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2014 yılında kasapların sucuk, köfte ve parçalanmış tavuk satması yasaklanmıştı. Daha sonrasında alınan kararla birlikte kasapların günlük 10 kilo köfte satmasına izin verilmiş, son olarak da Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği’ne göre köfte satışı serbest hale getirilmişti. Ömür Şen, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada sucuk ve parçalanmış tavuk satışının da köfte gibi serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. 
Sucuk ve parçalanmış tavuğun da köfte gibi serbest bırakılması ya da kota getirilip satışına izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Şen, “Köfte konusunda sıkıntımız kalmadı. En çok istediğimiz şey, sucuk ve tavukta da serbestlikler tanınmasıdır. Kendi yaptığımız sucukları satamıyoruz. Tavukta da parçalanmış tavuk satamıyoruz. Paket halindeki bütün tavukları satabiliyoruz. Devletimizden sucuk ve tavukta da serbestlik yapmasını istiyoruz. Yaz sezonu geliyor. Piknikçiler en çok tavuk ve sucuk tüketiyor. Özellikle kendi sucuğumuzu yapıp satmak istiyoruz. Köfte gibi sucuk ve tavuk satışına da kota getirebilirler. Yeter ki sucuk ve parçalanmış tavuk satalım. Sucuğa 50 kilo kota koysunlar. Biz yine kendi yaptığımız sucukları satalım. Bu hem kasapların hem de vatandaşların işine yarar. Bizim işlerimiz artar, vatandaşlar da ucuza tavuk ve sucuk yer” dedi. İHA
'>Samsun Türkiye genelindeki motorlu kara taşıtlarının yüzde 1,5’ine sahip 
2018 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam 22 milyon 865 bin 921 adet trafiğe araç bulunuyor. Samsun ise toplam 352 bin 307 trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı ile Türkiye genelindeki motorlu kara taşıtlarının yüzde 1,5’ine sahip. 
EN YÜKSEK ARTIŞ OTOMOBiLDE MEYDANA GELDi 
Samsun’da 2018 Aralık ayı itibariyle trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtlarında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış sırasıyla; otomobil (yüzde 4,4), özel amaçlı taşıtlar (yüde 4,1) ve kamyonet (yüzde 4) şeklinde gerçekleşti.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...