Kaya, Samsun SMMMO’da

Samsun 24 Ekim 2020 07:39
Videoyu Aç Kaya, Samsun SMMMO’da
A
a

2020 yılı bilgilendirme ve rehberlik faaliyetleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ünal Kaya, İlkadım Sosyol Güvenlik Merkez Müdürü Murat Tokgöz ve Atakum Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Gülcay Yıldırım Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ziyaret etti

SGK İl Müdürü Ünal Kaya istihdam ve teşvikler ile covid-19 pandemi sürecinde sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan hizmetler hakkında bilgiler verdiği ziyaretinde sigortasız işçi çalıştırmanın sigortalı işçi çalıştırmaktan çok daha maliyetli olduğunu belirterek, “Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hemde ülkesine kazandırır” dedi.
Kayıt dışı istihdamın hem birey hem işveren hem de devlet üzerinde meydana getirdiği olumsuzlukları dile getiren SGK İl Müdürü Ünal Kaya, “Sigorta bir sorumluluktur” dedi. Kayıt dışı çalışmanın işverenler ve işçiler üzerindeki etkilerine değinen Kaya, kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisinin bulunduğunu, çalışanların sigortalı olarak çalıştırılmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem işverenler açısından bir zorunluluk olduğunu dile getirdi. Kayıt dışı yapılan çalışmalar söz konusu olması halinde işverenlere yönelik yaptırımların uygulandığına değinen Kaya, “Bu bağlamda sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır” diye konuştu.
Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Dilaver Öğütcü, ülke ekonomisine ve ekonomik faaliyetlerine yön veren bir meslek örgütü olarak bizler kayıt dışı istihdamın etkilerinden, sigortalı işçi çalıştırmanın işverenlere sağladığı teşvik ve maliyetleri ile ilgili mükelleflere yasal yükümlülükleri hakkında önemle bilgi akışında bulunurken çalışanlara olduğu kadar ülke ekonomisinin gelişimindeki etkilerine de özellikle değinmekteyiz. dedi.
Karşılıklı işbirliği içerisinde ülkenin en büyük ekonomik sorunlarından biri olan kayıtdışı istihdamın önüne geçerek olumsuzlukların ortadan kalkacağına inandığını belirterek kendilerine teşekkür etti. Şennur ERCAN
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER