Ekonomi

Kiranın son bulması sevindirici

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başta AVM’ler olmak üzere tüm işyeri kiralamalarında dövizle kiralamanın kaldırılacağı yönündeki acıkmasını son derece sevindirici buldu

Kiranın son bulması sevindirici

29 Ağustos 2018 13:31
-A

+A

Palandöken, “AVM’lerde dövizle kiralamanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Kiraların TL’ye dönmesi perakendecileri rahatlatacak ve ekonomiye mutlaka çok olumlu etki edecektir” dedi.
KiRA SÖZLEŞMELERiN TL’YE DÖNMESi SEViNDiRiCi
Bazı AVM’lerin kiralarda Türk Lirasına geçtiği halde bir çok AVM’nin hala döviz bazında kira aldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanaktârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Başta AVM’ler olmak üzere işyeri kiralamalarında döviz kuru üzerinden sözleşme yapılmasının hiçbir mantıklı gerekçesi olamaz. Kendi ülkemizde kendi gayrimenkulümüzün kirasını neden başka bir ülkenin para birimiyle ödeyelim. Kira sözleşmelerinin TL’ye dönmesi perakendecileri oldukça rahatlatacağı gibi sektördeki dolarizasyon baskısını da azaltacaktır” şeklinde konuştu.
iŞ YERi KiRALARINDA STOPAJ DA KALKMALI
İşyeri kiralamalarında stopajın da kaldırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Maliye artık eski maliye değil. Yeni teknolojilerle kim ne kadar kira geliri elde etmiş, bunu oturdukları yerden görebiliyorlar. Bunun en güzel örneği konut kiralarıdır. Konut kiralarında stopaj sistemi olmadığı halde konut kira geliri elde eden mükelleflerin sayısı hızla artmakta, bu alandaki kayıtdışılık da aynı hızla azalmaktadır. İşyeri kiralamalarında kira tespiti çok daha kolay olduğu için bu konuda neden stopaj uygulandığını anlamak güç. İşyeri kira geliri elde eden bir sermayedarın vergisini esnaf ödememeli. Bu nedenle işyeri kiralarında stopaj ya tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 3’ü geçmeyecek şekilde düşürülmeli” sözlerine yer verdi.  

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...