Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

ADETA YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

06:08 - 17 Eylül 2019

+A

-A

Sürekli bu sütunlarda, Samsun’un büyük potansiyelini ve Çarşamba ile Bafra Ovası gibi Türkiye’nin yaklaşık 4’te birini besleyen iki önemli büyük ovaya sahip olduğunu dile getiriyorum.
Önceki gün bir toplantıda, Samsun Valisi sayın Osman Kaymak’ta ‘Samsun, Türkiye’yi besliyor’ dedi.
Samsun’un potansiyeli büyük…Kaynakları var ama nedense harekete geçirilemiyor, değerlendirilemiyor.
******
 Çarşamba’da gerçekleştirilen ‘Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi İstişare Toplantısı'na başkanlık eden Vali Kaymak 'Samsun, tarım kenti özelliği ile kendi insanına iş, aş sağlıyor ve Çarşamba ve Bafra  ovaları ile Türkiye'yi de besliyor’ derken, Samsun’un büyük potansiyeline dikkati çekti.
‘Ancak bir il, bir bölge veya bir ülke, tarıma dayalı kalırsa gelişmesi ve dünya ile rekabet etmesi mümkün olmamaktadır. Bu anlamda sanayileşmeye gereken önemi vermek zorundayız’ dedi.
Ve ‘Şu anda Merkez OSB'de hiç yerimiz bulunmuyor ve Gıda OSB de doluyor. Çarşamba Samsun'un bir genişleme alanı, ancak bizler bu güzel verimli ovayı da korumak zorundayız. Yani verimli olmayan arazileri sanayi için ayırıp planlamaları da bu şekilde yapmamız gerekiyor’ diyen sayın vali, işin önemine ve aciliyetine işaret etti.
******
Toplantıya katılan siyasiler, bazı kuruluş başkanları da ‘Çarşamba OSB’nin dillendirildiği tarihlerde, yapılan çalışmalarda şu görevdeydim, bu görevdeydim’ gibi açıklamalar yaptılar.  Bu açıklamalarla nereye varmak istiyorlar?
 Çarşamba OSB, yıllardır yılan hikayesine döndü adeta!…
Çalışmalarda kaplumbağa hızıyla sürüyor.
Bırakın bu tür açıklamaları da, bir an önce çalışmalarınızı hızlandırın ve Çarşamba OSB’yi hayata geçirin… Samsun’un tarımsal potansiyelini sanayiye entegre edin…
Bunca büyük potansiyel heba olmasın…
******
                           HASSAS KONU!…
Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, ayrıca fındık konusuna da değindi. Toplantıdan önce Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık alım tesisini de ziyaret ettiğini, devletin her zaman çiftçinin yanında olduğunu gördüğünü vurguladı.
‘Sayın Cumhurbaşkanımız fındık fiyat alımı için çok güzel fiyat verdi. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim. Toprak Mahsulleri Ofisi'mizde alımlar güzel bir şekilde devam etmektedir. Buradan tüccarlara seslenmek istiyorum. Uygun fiyatları verin milleti mağdur etmeyin. Bu insanlar, bu çiftçiler bunu kolay üretmiyor. Tekrar belirtmek istiyorum ki fındığı sanayiye dönüştürmezsek fındıktan da tam olarak istediğimizi alamayacağız. Bu anlamda inşallah bu sanayi alanı bizi geleceğe bağlayacak ve güçlü bir kalkınma modeli olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum’ dedi.
Fındık konusu, çok hassas bir konu!…  Bu konuda gerekenler hemen yapılmalıdır.
Sayın valimizin  gösterdiği hassasiyetin, yapılan bu çalışmaların  Samsun için hayırlısı olmasını diliyorum.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU