ANILARDA KALDI…

Samsun’un birtakım sorunları var, çözümlenmesi gerekiyor elbet… Hakeza yatırımlar, sabırsızlıkla bekleniyor.

27 Ekim 2020 08:25
A
a
Mamafih; Sosyal alanda yapılan faaliyetler de, eskiye göre kısıtlı…
Bana göre, yıllar önce kapatılan Uluslararası Samsun Fuarı, yeniden şehrimize kazandırılmalıdır.  Samsun kalkınacaksa; İlk başta uluslararası fuar ile tarımsal sanayi ve hipodrom hayata geçirilmelidir ve de bu projeler üniversitelerle desteklenmelidirler.
Bu projeler, ivedilikle  programa alınmalıdırlar. 1963 yılında açılan,  her sezonda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısına ulaşarak gösterdiği gelişimle Türkiye’nin ilk ‘Milli Fuarı’ unvanına sahip olan ve çok sayıda markanın, ulusal ve uluslararası alana katılmasına katkı sağlayan o muhteşem ‘Samsun Fuarı’ndan geriye sadece bir adet kuru çeşme kalmış… 
İlk olarak ’19 Mayıs Karadeniz Fuarı’ adıyla 1963 yılında 60 bin metrekarelik alan üzerine 50 pavyon ve stantın katılımıyla kurulan, 1964 yılında da ‘Türkiye’nin ilk Milli Fuarı’ ünvanını kazanan ve 1967 yılında, 130 bin metrekarelik alana genişleyerek, 138 pavyon ve stant büyüklüğüne ulaşan ‘Samsun Fuarı’ gösterdiği faaliyetler ve gelişimi sayesinde yıllarca tüm ülkenin yanı sıra dünyadaki pek çok ülkenin programlarını dört gözle beklediği alan olarak faaliyet gösteriyordu.
Kentin ekonomik gelişimini desteklemek amacıyla İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan şimdiki Yabancılar Pazarı ve Samsun Tren Garı’nın bulunduğu alana kurulan, 1 milyonun üzerindeki ziyaretçi kitlesiyle pek çok ulusal ve uluslararası markanın sektörde yer bulmasına katkı veren böylesine önemli bir fuarın ,  kapatılmış olması şehrimiz için çok büyük bir eksikliktir.
Her geçen gün ziyaretçi sayısı artan ‘Samsun Fuarı’, her sezonda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşırdı.  Samsun’u uluslararası alanda ve  her alanda tanıtan fuar,  nedense 1980’li yıllarda sektördeki gelişmelere ayak uyduramadı.
Türkiye’nin ‘İlk Milli Fuarı’ olma özelliği taşıyan fuarımız, zaman içerisinde önemini yitirerek 1990’lı yılların başında  kapatıldı.
Sosyal faaliyet alanlarıyla da Samsunluların gönlünde taht kuran ‘Samsun Fuarı’ bugün hala aile gazinoları, çay bahçeleri, lokantaları, seyyar satıcıları, kuğulu havuzu, fotoğrafçıları, hediyelik eşya satıcıları, lunaparkı, kiralık sandalları, çekirdekçileri, çeşitli alanlarda sergileriyle, karikatüristleri ve ünlü sanatçıların verdiği konserler gibi birçok değerleriyle, belleklerde taptaze duruyor.
Samsun’u, fuarcılık merkezi haline getiren ve kent insanının belleğinde ciddi yer tutan bu fuardan günümüze gelen sadece bu anılar kaldı.
 Samsun Uluslararası Fuarı, Samsun’a  yeniden kazandırılmalıdır.
Fuar için atılacak adımlar, şehrimizin geleceğine sirayet edecektir.
Bununla birlikte; Tarımsal sanayi’nin ve hipodrom projesi’nin de hayata geçirilmesi Samsun’un kalkınmasına vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh  günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER