Yazar

serdaroktav@gmail.com

535 makale bulunmakatadır

ATATÜRKÇÜLÜK, BİR DÜNYA GÖRÜŞÜDÜR (4)

10:18 - 24 Şubat 2018

+A

-A

(Dünden devam)
E - Devletçilik
Devletçilik ise uzun süreden beri Türkiye’de uygulanan ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın özelliklerini gösteren, niteliklerini belirten bir politik uygulamadır.
Devletçilik, devlet yetkilerinin artması, genişlemesi kamu hizmet ve faaliyetlerinin artması demektir. Devletçilik, halkın deyimi ile devletin baba hüviyetini taşıması, devletin baba olarak  vatandaşa tam hizmet verecek şekilde güçlenmesi ve yetkilerini arttırması demektir.
Bizde devletçilik kapsamlı ve yaygın anlamda kullanılmıştır. Bu anlamda devletçilikte devlet, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel faktörü, hareket ettirici güç olmuştur. Demokratik düzen içinde, süratle kalkınmak, Türkiye’yi devletçiliğe, devlet yetkilerini toplum refahına yönelterek hareket etmeye mecbur kılmıştır. Türk devletçiliği sosyal adalete dayanır, amacı toplumda sosyal dengeyi sağlamaktır.
Tanınmış Fransız bilim adamı Laufenburger’e göre, “Türkiye’de uygulanan devletçilik, Türkiye’nin ihtiyaçlarından doğmuş, sosyalizm ve kapitalizmden farklı yeni bir ekonomik sistemdir.”
Anayasalarımızın devlete tanıdığı yetkilerle, bugün de devletçilik, devletin eliyle hizmet şeklinde devam etmektedir. Sosyal devlet bu anlayışın sonucudur.
Atatürk’e göre,
“Devletçiliğin bizde anlamı şudur; Kişilerin özel teşebbüslerini ve şahsi faaliyetlerini esas tutmak; fakat büyük bir milletin ve geniş bir memleketin ihtiyaçlarını ve çok şeylerin yapılmadığını göz önünde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almak." (1936)
Prensip olarak, devlet ferdin yerine geçmemelidir. Fakat ferdin gelişmesi için genel şartları genel şartları göz önünde bulundurmalıdır." (1930)
Kesin zaruret olmadıkça, piyasalara karışılmaz; bununla beraber, hiçbir piyasada başı boş değildir." (1937)
F - Devrimcilik
Devrimcilik, bir taraftan uygarlık gereği devrimleri öngörürken  diğer taraftan da ileriye yönelmeyi gerekli kılar.
Devrimcilik, devrimleri sevmek ve korumak, onu medeni ve insani yaşayışın gereğini savunmak demektir. Bu anlamda devrimcilik, büyük Türk devrimi ve devrimin amacına uygun toplum düzeninde yapılan değişiklikleri ifade eder.
Devrimcilik, aynı zamanda ileriye yönelmeyi, sosyal bünye değişikliğe ile bilimin ışığı altında gelişmeyi de ifade eder.
Atatürk, “Türk milletinin son senelerde gösterdiği harikaların, yaptığı siyasi ve içtimai devrimlerin sahibi hakikisi kendisidir.” Diyerek, Türk milletinin devrim yapma gücünü ve kabiliyetini göstermiştir.
Atatürk’e göre,
“Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimlerin gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum haline ulaştırmaktır." (1925)
"Biz büyük bir devrim yaptık. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük." (1925)
                                                                                                                            Devamı yarın…/…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...