BAŞKAN DEMİRTAŞ, ÖRNEK OLDU…

2009 yılında Belediye Başkanı seçildiğinde, Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım için bir umut olmuştu. Gerçekten de ortaya koyduğu ve hayata geçirdiği projeleriyle heyecan uyandırmış, ilgi odağı olmuştu.

26 Ekim 2020 07:31
A
a
Sosyal projeleri ön plandaydı. Sağlıklı yaşam projesinden , temizlik(Çöp) projesine kadar, çocuklar ve gençler için ortaya koyduğu (Uçurma şenliği, bisiklet turu) projelerden, öğrenciler ve çalışan işçiler için çorba ekmek projesine kadar çok sayıda projeleriyle örnek olmuştu.
Hele hele hayata geçirdiği bir projesi vardı ki, o proje son yıllarda çokça belediyelerce örnek alınarak çeşitli versiyonlarla hayata geçirilmeye başladı. Hatta siyasi alanda bile dillendirildi.
Neydi o proje?
‘Askıda ekmek’ projesi…
Bu projeleriyle, ihtiyaç sahiplerine umut olmuştu.
******
   Geçen hafta sonunda Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, İlkadım Belediye Başkanı sayın Necaattin Demirtaş’ı makamında ziyaret ettik, görüş alışverişinde bulunduk.
Başkan Demirtaş, hayata geçirmeye çalıştığı projelerini anlattı.
Temizlik projesi olan ‘Çöpünü getir, hediyeni götür’ projesini hayata geçireceklerini ve bu projeyle, çok temiz bir İlkadım’a, çok temiz bir Samsun’a kavuşacaklarını vurguladı.
Kimsesiz, bakıma muhtaç yaşlılar için  ömrünün son çeyreğini rahatça geçirebilecekleri (Erkekler ve bayanlar için ayrı yerler olacak şekilde) kimsesizler parkı projesini ve ayrıca ailelerin rahat bir ortamda kamp yapabilecekleri ikinci bahar evleri projesini ve yine kimsesiz gençler için barınabilecekleri park projesini pandemi sürecine uygun olarak hayata  geçirmeye çalıştıklarını ifade etti.
 ‘Kimsesizlere, muhtaç kişilere sahip çıkmalıyız’ diyen Demirtaş, gençler için ayrıca ‘Uygulamalı Matematik Eğitim Parkı’ açmayı da düşündüklerini söyledi.
*****
                                                  BU PROJELERE ŞAPKA ÇIKARTILIR!...
En önemlisi de; Samsun’da  ilk defa ‘Askıda ekmek’ projesini hayata geçirdiklerini ve bu projenin Türkiye’de örnek olduğunu ve bazı belediyelerin de bunu ‘Askıda ekmek, askıda fatura’ şeklinde projelendirdiğini vurguladı.
Başkan Demirtaş “Askıda ekmek bizim projemizdi. Türkiye’de örnek oldu. Şimdi de askıda yemek projesini hayata geçirmeye çalışıyoruz. İhtiyaç sahibi kişi lokantaya gidip askıda yemek isteyecek, ücretini belediye olarak biz karşılayacağız. Bunlar sosyal olarak önemli faktörler. İhtiyaçları bu şekilde karşılayacağız, barınmalarını sağlayacağız. 
Ayrıca gençler, öğrenciler için de projemiz var.
Düşünün; Gençlerin, öğrencilerin  okula gidecek yol parası yok, yemek parası yok, harçlığı yok. İhtiyaç sahibi gençlerin, öğrencilerin bu ezikliği yaşamamaları için hayata geçireceğimiz projelerimizle, barınmalarını, ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız” dedi.
Bu projelere şapka çıkartılır!...
Sayın Demirtaş, yine örnek oluyor.
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, kolay gelsin sayın Başkan…
*****
Dip not: Sosyal medyada, Şair Ahmet Günay“Samsun İlkadım (Merkez) İlçesinde, adı ‘Hoca Suyu’ ya da ‘Göz Suyu’ olarak bilinen çeşme suyunun şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. (Göz hastalıklarına, iyi geldiği söylenilmekte) Çeşme suyunun kaynağının belirsiz ve 1800’lü  yıllardan bu yana, yaklaşık 200 yıldan beri kesintisiz aktığı, halk tarafından söylenmekte. Ben istiyorum ki, buraya Samsuna yakışır güzellikte güzel bir çeşme yapılsa, çok iyi olur” şeklinde düşüncesini gündeme getirmiş…
İlgililerin, bu hususu dikkate alarak değerlendireceklerine inanıyorum.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.                                                                                                                     
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER