BAŞKAN YILMAZ’IN SÖYLEMLERİ

Samsun’un tarımsal potansiyeli çok güçlü… Doğuda Çarşamba Ovası, batıda Bafra Ovasıyla Türkiye’nin yaklaşık 4’te birini besleyen bir konumda olması Samsun’un Türkiye’de ve bölgedeki önemini artırıyor.

18 Eylül 2020 07:06
A
a
Tarımsal potansiyelin değerlendirilmesinde tarım kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile birlikte tarıma doğrudan etki eden Ticaret Borsaları da, tarımla ilgili yaptıkları çalışmalarla dikkatleri çekiyorlar.  
Ticaret Borsası kuruluşlarını işlevleri konusunda tebrik etmek gerek…Bölgeye sundukları katkılardan dolayı da  teşekkür etmek gerek…
Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, önceki gün bir açıklama yaptı.  Yılmaz, açıklamasında; Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TOBB ve diğer paydaşlarla iş birliği içinde sürdürülen bir elektronik lisanslı depoculuk sistemi olduğunu aktararak, bu sistem sayesinde tarımsal üretimde yeni bir döneme girildiğini ifade etti. Ve “Globalleşen dünya ve gelişen bilgi, iletişim teknolojileri ile birlikte tüm sektörler bu yeni düzene entegre olmaya çalışıyor. Tarım teknolojileri anlamında yapılan her türlü yatırımın hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun ederek, tarımın geleceğine olumlu katkılar sunacağı kanaatindeyiz. Bu sebeple tarım ürünlerinin sağlıklı depolarda saklanması ve lisanslı depodaki ürünlerin elektronik ortamda satışının sağlanması için ürün ihtisas borsası geliştirildi. TÜRİB sistemi sayesinde lisanslı depo işletmelerince oluşturulan Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) ile buna dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesi ve borsacılık faaliyetinde bulunulması amaçlanmaktadır” dedi.
Lisanslı depoculuk sisteminin tarım sektörü için bir milat olduğunu vurgulayan  Başkan Yılmaz “Türkiye’nin sahip olduğu verimli arazi olanakları ve tarımsal potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda dünya piyasasındaki gücünü arttırma noktasında fiyat istikrarını dengelemek ve arz fazlası sebebiyle yaşanan fiyat kırılmalarının önüne geçmede TÜRİB bir dönüm noktası oldu. Üretici, uygun depolama olanaklarına sahip olmadığı için ürününü hasat döneminin ardından ucuz bir fiyatla satıyor ve fiyat kırılmaları yaşanıyordu. Üretici artık sağlıklı, uygun ve gerçekçi fiyattan işlem yapılan bir elektronik platform olan TÜRİB sayesinde ürününü istediği süre lisanslı depolama olanaklarından faydalanarak muhafaza edebilecek ve uygun olduğunu düşündüğü şartlarda satabilecek, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri rahatlıkla alabilecek” diyor.
‘Ürün Toprağında Yetişir, Borsasında Değerlenir, sloganıyla çıkılan bu yolda TÜRİB'i ülke tarımının geleceği, üreticimizin güvencesi olarak görüyoruz” diyen Başkan Yılmaz’ın bu söylemleri çok önemli…
Sayın Yılmaz’ın böyle güzel, olumlu çalışmalarını dikkatle takip ediyor, başarılar diliyorum.
Bölgemizin en önemli ürünü fındıkta bunlar gerekli…
Bölgemizin en önemli gelir kaynağı ve Türkiye’nin en önemli katmadeğer getiren ürünü fındık için çok önemli projeler hayata geçirilmelidir.
Bölgemizin tarımsal potansiyelinin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor.
Cumamız mübarek olsun…     
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.          
            
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER