Yazar

anlkrnl8@hmail.com

175 makale bulunmakatadır

BELEDİYELERİN İSTİHDAM MESELESİ

07:13 - 14 Mart 2019

+A

-A

Bu günlerde belediye başkan adayları, yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Herkes kendine göre seçmenin nabzını tutacak vaatlerini sıralıyor. Ancak onlarca seçim geçirmiş, seçim kampanyalarını takip etmiş hatta aday bile olmuş bir kişi olarak, bu yıl ki seçim kampanyalarının çok sönük, çok heyecansız olarak geçtiğini gözlemlediğimi belirtmek istiyorum.
*****
Çünkü yapılan ittifaklar, bazı partilerin seçime girmemesi sonucunu doğurarak, o partinin pasifliğini sağlama yanında seçmende de mensubiyet hazzını yok etmiştir. Bana göre, seçimlerde sürpriz denecek sonuçlar ortadan kalkmıştır. Üç aşağı beş yuarı kimin kazanacağı bellidir. Kazanamayacak olanın boşuna çabası ile nasıl olsa kazanacak olanın, seçmene ve ittifaka ayıp olmasın diye rol icabı yaptığı çalışlmaların sergilenmesini, büyük halk kitleleri elini böğrüne koymuş adeta seyretmektedir. Halkta seçim heyecanı yok dediğimin asıl sebebide budur. Bir başka deyimle, seçimler genel merkezlerin ittifak hamleleriyle kazanılmış veya kaybedilmiştir.
*****
Peki arada sürprizler olmayacak mıdır? Elbette olacaktır. Özellikle üç büyük şehirlerde seçim sonuçlarını tahmin etmek gerçekten zordur. Çünkü seçmeni etkileyen oyların verilme sebepleri hayli karmaşık etmenlere dayanmaktadır.
Gelelim seçim vaatlerine… Benim gördüğüm kadarı ile seçim vaatleri, adayın hayal gücüne ve söz söyleme sanatına göre değişmektedir. Özellikle de istihdam ve projeler konusunda abartılı, uçuk rakamlar telaffuz edilmektedir. Bakın gazetelere yansıyan rakamlara göre bir aday meydanlarda seçmenlere 7.500 kişinin istihdanm edileceğinden bahsediyor. Bizim için hiç mahsuru yoktur. Memleketimizin işsiz insanları iş sahibi olursa, bundan herkes nasibini alır. Refah, topluma yansır. Zaten esas itibarı ile de kalkınma budur. Ancak bundan önce belediye başkanlarına; Beldemiz için şunlar yapılsın, bunlar yapılsın, bu faaliyet yapılacağına halkı kalkındıracak olan projeler hayata geçirilmeli şeklinde öneriler ortaya koyulduğunda, umumiyetle belediye başkanlarının, belediye şunu yapmaz, belediye bunu yapmaz, bu iş belediyenin görevi değil gibi cevaplar  veriliyordu. Halk da mecburen konuşmuyordu.
*****
Benim merak ettiğim şu: Şimdi ne değişti de binlerle ifade edilen istihdam sözü veriliyor. 7.500 kişi az bir rakam değil… Acaba, bizim bilmediğimiz hangi faaliyete girecek de bu kadar kişiye iş verecek.? Eğer böyle bir iş konusu vardı da bu zamana kadar neden yapılmadı?
Bu konuda çok çeşitli görüşler olabilir. Dolaylı dolaysız işsizliğin önlenmesi için belediyeler öncülük edebilir. Bundan mutluluk duyarız. Herşeye rağmen bu vaatler hoşumuza da gidiyor. Lakin ben sadece bu konularda  vaatte bulunarak oylara talip olan adayların ‘Halkın kalkınması için şunların olması gerekir’ şeklindeki isteklere, ‘Bu belediyenin işi, görevi değil’ tarzında cevap vermemelerinin daha şık olacağını savunuyorum.
Zira, bu kadar kişiyi siz hangi belediyenin asli işlerinde çalıştıracağınızı söylerseniz söyleyin inandırıcı olamazsınız. Ben derim ki, ya belediyeler halkın refahı için kalkınmayı toptan ele almalılar ya da istihdam konusunda böyle iddialı vaatlerde bulunmamalılar…
Herkese hayırlı günler diliyorum.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...