Yazar

halil_can_55@hotmail.com

365 makale bulunmakatadır

BERAT GECESİ’NİN ÖNEMİ VE FAZİLETİ…

13:03 - 19 Nisan 2019

+A

-A

Bu gece, mübarek BERAT KANDİLİ… BERAT KANDİLİ, Şaban ayının onbeşinci gecesidir. Aslı “Berâet”tir. Berat sözlükte; “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir. Ayrıca bu geceye “Leyle-i Mübâreke” denir, bereketli bir gece. “Leyle-i Berâe” denir. “Leyle-i sâk”, vesîka gecesi denir. “Leyle-i rahme” ve rahmet gecesi denir.
*****
Bu gecede, bir yıl içinde olacak bütün işler hükme bağlanıp ifası için Cenab-ı Hak tarafından meleklere verilir. Gecesini ibadet ve dua ile gündüzünü oruçlu geçirmek faziletlidir.
Berat gecesine ait beş haslet vardır:
1- Her önemli iş bu gecede ayırdedilir.
2- O gecedeki ibadetin fazileti büyüktür.
3- İlâhi rahmet yayılır.
4- Mağfiret gecesidir.
5- O gece, Resûlüllah’a şefaat hakkının tamamı verilmiştir.
*****
Çünkü, Hz. Muhammed (S.A.V.) Şaban’ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, ondördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, onbeşinci gece yine talep etmiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir.
*****
Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah’tan kaçanlardır. (bk. er-Râzî ve Ebussuud Efendi Tefsirleri, ed-Duhân Sûresi 3. ve 4. âyetlerin tefsiri; Hasan Basri Çantay, Kur’ân-ı Hakim ve Meâl-i Kerim, İstanbul 1959, III, 904, 905) 
*****
Mübarek BERAT KANDİLİ’nin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’ta diliyorum.
*****
Herkese hayırlı huzurlu, mutlu günler diliyorum.
altından ırmaklar akan, sürekli kalacakları cennetler vaadetmiş ve o sadık müminleri: “Yanları yataklardan uzaklaşır (geceleyin ibadet için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine duâ ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar”  (Secde Sûresi: 16) şeklinde nitelendirmiştir.
*****
Hz. Muhammed (S.A.V.), fiziğiyle orta çağ adamı ise de zihniyetiyle, düşüncesiyle kıyamete dek bütün çağların adamıdır. Bu geceyi ibadetle ihya ederken insanlığın, o yüce Peygamber’e borçlu olduğunu unutmamamız gerekir.
*****
BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...