Yazar

serdaroktav@gmail.com

770 makale bulunmakatadır

BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN…

13:03 - 19 Nisan 2019

+A

-A

        Yine mübarek bir BERAT KANDİLİ’Nİ idrak ediyoruz. Şa’ban ayının 15. gecesi İslâm âleminin çoğunluğu tarafından Berat Gecesi olarak bilinir ve ihya edilir. Berat, suçtan, günahtan kurtuluş belgesidir. Sağlığı kuşkulu bir hadise göre Şa’ban’ın 15. gecesinin seher vaktinde Allah’ın dünya göğüne inip: “Yok mu af dileyen bağışlayayım, yok mu dilekte bulunan dileğini yerine getireyim” diyeceği anlatılırsa da, bu sadece bir tek geceye özgü değildir.
*****
 Buhari ve Müslim’de bulunan sağlam hadislere göre Cenabı Hak her gecenin son bölümünde dünya göğüne inip böyle diyeceği vurgulanır. Allah’ın dünya göğüne inmesi, seher vakitlerinde duâları daha çok kabul edeceği, dilek kapılarının o zaman daha açık olacağı anlamına gelir.  Her zaman yazdığımız gibi Peygamberimiz, herhangi bir geceye “Şu gece” “Bu gece” diye ayrı önem vererek kutlamamış veya onlara özgü bir ibadet yapmamıştır. O, her zaman Kur’ân’ın buyurduğu üzere gündüz ve gece ibadetlerini titizlikle sürdürmüştür. Müzzemmil Suresi’nin 20. Âyetinde belirtildiği üzere o, her gecenin üçte ikisine yakın bir kısmını ibadetle, zikir, tesbih, tehlil, namaz ve Kur’ân okumakla geçirmiştir.
*****
 “Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden daha az bir kısmında kalkıp ibadet ettiğini biliyor. Seninle beraber olanların bir bölümü de böyle yapıyor...” Hz. Peygamber (s.a.v.)in, peygamberliğinden birkaç yıl önce başlayıp tehannüs adı verilen bu ibadeti, bütün hayatı boyunca artarak sürmüştür.
Allah “Rabbimiz, bizler inandık, bizim günâhlarımızı bağışla ve bizi ateş azâbından koru!” diye yalvaran, sabırla ve içtenlikle yalnız Kendisine kulluk eden (Âl-i İmrân: 16-17) kullarına, yaptıklarına karşılık olarak altından ırmaklar akan, sürekli kalacakları cennetler vaadetmiş ve o sadık müminleri: “Yanları yataklardan uzaklaşır (geceleyin ibadet için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine duâ ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar”  (Secde Sûresi: 16) şeklinde nitelendirmiştir.
*****
Hz. Muhammed (S.A.V.), fiziğiyle orta çağ adamı ise de zihniyetiyle, düşüncesiyle kıyamete dek bütün çağların adamıdır. Bu geceyi ibadetle ihya ederken insanlığın, o yüce Peygamber’e borçlu olduğunu unutmamamız gerekir.
*****
BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...