Yazar

serdaroktav@gmail.com

958 makale bulunmakatadır

BİR DOKUNDUK….

06:05 - 20 Ocak 2020

+A

-A

Günümüzde birtakım sorunlarla karşılaşıyoruz. En çok da trafik ve kaldırım sorunları şikayet konusu oluyor. Bu sorunların, en çok  engellileri olumsuz etkilediğini söyleyen engelliler dernekleri, bu sorunların çözümlenmesini istiyorlar.
*****
Çarşamba Belediye Meclis Üyesi ve Çarşamba Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Kerim Deniz ile röportaj yaptık. Deniz, sorunları dile getirdi.
Tabiri yerindeyse, bir dokunduk, bin ah işittik. Deniz “Engelliler mümkün olduğunca kendi hayatlarını kontrol edebilmeli ve bunu yapmaları için teşvik edilmelidir. Her şeyden önce onların kişiliklerine , sebepsiz kısıtlamanın etkisinde kalmadan bağımsız olabilmelerine, kendi tercihlerini yapabilmelerine ve bunları gerçekleştirebilmelerine saygı duyulmalıdır. Yerel hizmetlerde, engellilerin önlerine çıkan birtakım sorunlar var. Mimari çevrenin düzeltilmesi, kamu binalarının erişilebilirliği, toplu taşıma araçlarındaki karşılaşılan sorunlar, kamuoyu oluşturularak, bu husus da ilgili kurumlara görevlerini hatırlatıyoruz. Halen Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarınca, yasada olmasına rağmen engelliye uygun olmayan araçlarla toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Oysa 5378 sayılı yasayla bunların düzeltilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak yaşlı ve engellilerin, toplu taşıma araçlarında ücretsiz taşınması gerekirken, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık istikametinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarını engelliler kullanamadıkları gibi kullanabilenlerden de ücret alınmaktadır. Bunun hiçbir yasal dayanağı yoktur. Sosyal belediyeciliğin, şirket belediyeciliği gibi yapılması, biz engellileri derinden incitmektedir.
*******
Bu sorunları belediye meclisimizde olsun, sosyal projelerde olsun, her platformda gündeme getiriyoruz. Bu itibarla engelliler olarak pozitif ayrımcılık istiyoruz. Engelli bireylerin sorunları çözümlenmeli, engeller aşılmalıdır. Engelliler sokakta özgürce dolaşamıyor. Belediyeler, sosyal donatılarının inşaasında engellilerin erişilebilirliğine önem vermelidirler. Çarşamba’da engelli W.C. leri yok. Olanları da atıl ve kullanılamaz halde. Engellilerin, günlük yaşama entegre edilmeleri gerekiyor” diyen, Çarşamba Belediye Meclis Üyesi ve Çarşamba Bedensel Engelliler Basketbol Spor Kulübü Başkanı Kerim Deniz; En büyük sanatın, hayatı yaşama sanatı olduğunu, en iyi sanatkârın, bulunduğu ortamdaki hayat şartlarını önemsemeden hayata dair ufacıkta olsa tutunacak dal bulan, zorluklar karşısında sanatını iyi yapıp hayatı her halükarda yaşanabilecek hale getirenin olduğunu söyleyerek “Engelli bireyler, yaptığı çalışmalarla hayatı yaşanabilecek hale getirmeye gayret göstermektedirler.Negatif ayrımcılık değil, pozitif ayrımcılık istiyoruz. Sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Engelliler olarak hayatta karşılaştığımız sorunların çözümlenmesini, hayatın engelliler için yaşanabilir hale getirilmesini istiyoruz.Engelli bireyler için farkındalık olmalı, bu farkındalık her alanda yaşanmalıdır” diyor.
Sorunlar çözümlenmeli, engeller aşılmalıdır.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
                                                                                                                           

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU