Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

32 makale bulunmakatadır

Bir domino dizisinin hikayesi bu.

14:12 - 9 Temmuz 2018

+A

-A

Bu yazımda size özel birinden bahsedeceğim. Sanat adına yaşamak büyük bir erdem elbette ama bir de sanatçılar yetiştirmek yada daha doğrusu sanatı sevdirmek, benimsetmek var.. söylenecek çok şey var aslında ama en önemlisi de sanatı yaymak İçin savaş vermek var... 
Bir kahve içmek için fırsat bulalı çok zaman olmadı, nasıl böyle kısa zamanda tanıdın da yazdın diyecek olursanız Berk hacaya hayranlığım çok öncesinde başladı. Sosyal medyadan, federasyondan, şovlarından, en çok da yetiştirdiği sanatçılardan tanıyordum. Aslında birisini tanımak anlamak İçin yıllardır görüşüyor olmanız gerekmiyor bence. Ziya paşanın da dediği gibi Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. 
Peki bu eser her zaman bir gösteri, şov, sahne mi olmalı bizim işimizde ? Yada bir ressamın eseri çizdiği resim midir sadece? Bence hayır. 
Yine ne diyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Evet evet doğru okuyorsunuz asıl eser bence eserler yetiştirecek sanatçıları yaratmakta. Dünyanın en zor sanatı değil midir heykel traslık? Keşfetmek, üretmek, yaratmak, tasarlamak.. daha bir çok şey söylenebilir. Birde buna ruhu olan, düşünen, tartışan insanı eklediğinizde olay iyice büyür.. eser ölümsüzleşir. Siz dizili bir domino taşına dokunursunuz, eğer doğru dokunursanız muazzam bir görüntü karşılar sizi. Ama dokunurken ruhunuz orda değilse, siz doğru kişi değilseniz, yada elleriniz ruhunuzun aynası değilse o domino taşları darma duman olur. İşte sanat budur. 
Türkiye’nin her ilinden ayni amaç ve aynı inanç İçin çalışan insanların olduğu bir domino dizisi düşünün. Aradan bir taşı doğru bulmadığı İçin, değiştirmek geliştirmek daha zor olduğu İçin aradan çıkartsak mesela ?? Çabalamasak, uğraşmasak, uğraşmaya değer bulmasak.. ve dokunsak domino taşına tam o taşta takılıp dağılmaz mı tüm taşlar ? Şöyle demiş (yanlış hatırlamıyorsam) "Taşrada Düğün Hazırlıkları"nın bir yerinde Kafka:   “Evinden çıkman gerekmez. Masandan kalkma ve dinle. Hatta dinleme, yalnızca bekle. Hatta bekleme bile, tamamen sessiz ve yalnız ol. Dünya, maskesini düşüresin diye, gelip kendini sunacaktır sana, başka türlü olamaz; kendinden geçmiş bir halde kıvranacaktır önünde.”
 İşte Berk Kaya o masadan kalkan Ender eğitmenlerimizden. Sayısı artması gerekenlerden.. o eğri domino taşını düzeltmek için neleri feda edemez ki!!! Emek mi emek.. çaba mı çaba.. istek mi istek.. alıp eline ıskarpelayı yavaş yavaş yontar özenle, istekle, heyecanla ve en önemlisi inançla. Biz kendimize inanmazsak Berk hoca inanır ya; o ıskarpelaya karşı koyamazsın artık. Şekil alırsın. Eğriliklerinden kurtulursun ve senden sonraki taslar da kurtulur. Elbette eğer o taş çok sert ise ve ne olursa olsun düzelmiyorsa ondan sonrayı da kurtarmak İçin vazgeçmeyi kabullenir, kabullendirir. Kırmadan, incitmeden , vazgeçirmeden, sanata küstürmeden. 
Siz de hayran oldunuz değil mi ? Değiştirmek hayranlıkla başlar bu yüzden anlattım tüm bunları bugün. Artık hep birlikte değişmek değiştirmek zamanı değil mi ? 
Mümin sekmanın da dediği gibi Güzellik bir zevktir.Güzelliği yaratmak ise bir sanat. Ve bence Sanat güzeldir. Sanatçıyı yaratmak ise en büyük zanaat. 
Sanatla kalın... 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...