Yazar

serdaroktav@gmail.com

573 makale bulunmakatadır

BİR MUHASEBE YAPMAK LAZIM

10:26 - 23 Mayıs 2018

+A

-A

Bir insan hayata geldiği andan itibaren yönlendirilmektedir.  İlk önce aile tarafından yönlendirilmektedir. Ve aile bir insan hayatında büyük öneme sahiptir.  Bir insan kişiliğinin oluşmasında ailenin gelenekleri, inanışları, adetleri, örfleri, aile bireylerinin karakter ve kişilik yapıları büyük öneme sahiptir. İlk eğitiminin ailede alınmasından sonra başka ailelerden eğitim almış çocuklar ile aynı okula gidilir ve yeni dünyalar ile karşılaşılır. Sonrasında meslek seçimi ki bu daha çok ailenin yönlendirmesi ile gerçekleşir.
*****
Bir insan hayatına baktığımızda ortalama 70 yıl yaşayabilmektedir diyebiliriz. Tabi ki bu ülkeden ülkeye değişiyor. Gelişmiş ülkelerde 80’e kadar  çıksa da bu ortalama yaşam, geri kalmış ülkelerde 60 hatta 57 yaşına kadar düşmektedir.  Bir insanın hayatını ele aldığımızda aslında ne kadar kısa yaşadığını görebiliriz. Özellikle de bugünün  dünyasında insanlar kendilerine değil daha çok geleceğe yatırım yapmaktadırlar.
*****
Başka bir açıdan baktığımızda; Bir bilgisayar oyunu gibi görünüyor. Hayatımızın zaten 3'te birinde çalışıyoruz. 3'te birinde ise uyuyoruz. Geriye kalan 3'te birinde ise ya boş işlerle  uğraşıyoruz yada dinleniyoruz. Çoğu insan hayatının yarısını çalışarak geçirmektedir.
*****
Şimdi bunları alt alta topladığımızda, ortaya ne çıkıyor. Bir muhasebe yapmak lazım.
İyimser olmak lazım, idealist olmak lazım.
Yorum sizin!!!
*****    
                                            İDEALİST-HAYALCİ
İnsan, hayal ettiği müddetçe yaşar. Hayal edemeyen insan, ölmeden ölmüş demektir. Kişi önce kendini tanımalıdır. Kendini tanımayan, başkalarını hiç tanıyamaz. İdealist insanlar hayalci insanlardır. Kendileri için, aileleri için, milleti için, insanlık için, devletleri için en güzel nimetlerin hayalini kurarlar. Çok çalışırlar. Allah’tan yardım dilerler, dua ederler.
*****
Hakkın üstün tutulduğu, adaletin hakim olduğu bir dünya hayal ederim. O hayallerle yaşarım. Bütün idealistler iyimserdirler. Bende iyimserim. Cenab-ı Hakk’a binlerce defa hamdolsun. Dünya’ya hakkın hakim olacağını, Türk milletinin de adil dünyanın kurulmasında büyük katkıları olacağına inanıyorum.
Diyor, Eğitimci-Yazar Hasan Topuz…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...