Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

BİR OKURUMUZDAN…

06:05 - 14 Kasım 2019

+A

-A

Okurlarımızdan gelen yazılara da yer veriyoruz bu sütunlarda…Çarşamba’da ikamet eden Emekli Ziraatçi Erol Kılıç, Çarşamba ovası ve tarımla ilgili güzel bir yazıyla görüşlerini ortaya koymuş…
*****
Okurumuz Kılıç, yazısında “Yeşilırmak deltası ve alüvyonlarla oluşan Çarşamba ovamızda; Her türlü sebze ürünleri, meyve çeşitleri, seracılık,  sanayi bitkileri, tütün, şeker pancarı vs.vs. üretimi yapılmaktadır. Çarşamba ovamız, dünyanın en zengin ovalarından biri olan İtalya’nın Po ovası gibi çok verimli topraklara sahiptir. Topraklarımızda çok çeşitli ürünlerin yetiştirilmektedir. Bunlardan tütün üretimi yapılırken, şeker fabrikası çalışırken şeker pancarı üretimi yapılırken, ne yazık ki şimdi bugün bunların  üretimi yapılamamaktadır. İnsan eksen biter (Öğretmenlerimizin) dedikleri topraklarımızın üretim işi; Eğercili mahallesinde yapılmak istenen Biyokütle enerji santralinin faaliyete geçmesiyle de, tamamen yok olabilecektir.
*****
 Yapılmak istenen tesisin, ilgililerin söylediklerine göre; Çıkan gazları ve atılacak artıkları, Çarşamba ovasındaki toprakları, havayı, taban suyunu zehirleyecektir. Bu nedenle insan sağlığını, doğada yaşayan bitkilerin gelişmesini, hayvanların gelişmesi için gerekli olan hava ve suyun zehirlenmemesi için her Çarşamba’lı , Samsun’lu gibi bu santralin yapılmasını, ovamıza kurulmasını  bende istemiyorum. 
*******
Zira, ovamızdaki topraklardaki verimi daha da artırmak için yıllar önce Yeşilırmak üzerinde, Suat Uğurlu ve Hasan Uğurlu barajları kuruldu. Bu barajların faaliyetleri halen devam ediyor.
Barajların yapılması ile biriken suların denize tahliyesi için, yıllar önce belli aralıklarla tahliye kanalları açılmıştır. Daha sonra sulama barajı, ovada yapılmak istenirken, sulama barajını yapıp bölgedeki çiftçilerin gelirlerini artırmanın yolları aranırken, Eğercili mahallesinde yapılması planlanan Biyokütle enerji santrali ile ovamızdaki bütün üretim yok edilmek mi istenmektedir?
*******
Bu nedenle doğayı zehirleyecek olan bu santralin kurulmasına , bütün ilgili devlet kurumlarının karşı çıkmalarını öneriyoruz.
Bununla birlikte Çarşamba ovası’nın  sulama barajının da acilen programa alınıp, devletçe yapılmasını istiyoruz” diyor.
Yorum sizin!!!
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU