Yazar

hk@gazetearena.com

276 makale bulunmakatadır

BİR SABUN MİSALİ…

06:02 - 27 Ocak 2020

+A

-A

Çevremize karşı duyarlı davranabiliyor muyuz?  Yaptırımlar uygulatabiliyor muyuz?  Bizlere dayatılan çevresel etkenlerle yaşamak zorunda bırakılıyoruz.
Çevre kirliliği, doğal kaynakların yanlış ve aşırı kullanılması sonucu doğanın tahrip olmasıdır. İnsanların bilinçsiz tüketimi ve çevre kirliliğine sebep olur.
Çevre kirliliği ile doğanın dengesi bozulur bu da pek çok olumsuz sonucu beraberinde getirir.
*******
Çevre kirliliği ile birtakım yabancı maddeler hava, su ve toprağa karışır. Doğaya karışan bu kimyasal maddeler doğal dengeyi ve bitki örtüsünü bozar. Bu bozulma hem doğadaki canlılara hem de insanlara büyük zararlar verir.
*****
 Doğanın dengesi bozulduğunda hiçbir doğal unsur görevini tam olarak yerine getiremez. Görevini tam olarak yerine getiremeyen bu unsurla sebebiyle dünya her geçen gün yaşanamaz hale gelir. Ekosistemin bozulması ile birlikte insanların yaşamı da tehlikeye girer.
******
Farklı kaynaklar aracılığıyla doğaya karışan yabancı maddeler çevre kirliliğinin temel sebepleridir. Bu maddeler hava, su ve toprakta yüksek oranda bulunur.
Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği ve radyoaktif kirlilik çevrece kirliliğinin başlıca türleridir.

Yurdumuzda daha sağlıklı bir çevrede yaşamak için toplum­da çevre bilincinin oluşması gerekmektedir, Hava, su ve toprak bir bütündür. Birinin kirlenmesi, diğerlerinin de kirlenmesine neden olmaktadır. Öyleyse havayı, suyu ve toprağı kirletmemeliyiz.
Bu minvalde, doğal çevrenin kirlenmesi bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır. Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinme arttı.  Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göçtü. Kent nüfusu önemli ölçüde çoğaldı. Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.
Biz bunları hep gözardı ediyoruz. Çevremize karşı duyarlılığımızı ortaya koyamıyoruz.
Doğanın dengesi bozuluyor,  bir sabun misali ellerimizin arasından kayıp gidiyor.
Biz çevremiz için, çevre temizliği için çaba göstermeliyiz. Hepimiz birer gönüllü çevreci olarak çalışmalıyız.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU