Yazar

hk@gazetearena.com

313 makale bulunmakatadır

BİRBİRİMİZİ ANLAYABİLİRSEK!...

06:22 - 21 Şubat 2020

+A

-A

Bu sütunlarda  günlerdir Samsun’un potansiyelinden bahsediyoruz. Samsun’un ticareti nasıl? İhracatı nasıl? Yatırımlar var mı? İstihdam alanları var mı? Ticari ilişkilerde sorun var mı? Bu soruları uzatmak mümkün…  TOBB Başkan Yardımcısı S. Zeki Murzioğlu gerçekleştirdi. Murzioğlu, “Türkiye-AB ilişkilerini geliştirmek zorundayız. Sorunlarımızı konuşmak, birbirimizi anlamak zorundayız” dedi.
Nerede dedi? Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezleri, AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde bir araya geldiği toplantıda dedi.
 23 yıldır Türkiye’de hizmet veren AB Bilgi Merkezleri girişimi, AB’nin Türkiye’ye daha iyi tanıtılmasını hedefleyen bir kamu diplomasisi stratejisi olarak faaliyetlerine devam ediyor.
******
Toplantıda konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı -Büyükelçi Christian Berger, Türkiye’de uzun bir süredir faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi hakkında açıklamalarda bulunarak, AB Bilgi Merkezlerinin değişen ve gelişen teknolojiye rağmen hala önemli bir misyon üstlendiğini söyledi ve  “23 yıldan uzun bir süredir Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Türkiye’de bulunuyor. Bu merkezler, farkındalık oluşturma ve AB- Türkiye ilişkilerine katkıda bulundukları gibi AB’yle ilgili bilgi ihtiyacı olan iş adamlarına da katkıda bulundu. Zaman içerisinde bilgi merkezlerinin rolü değişti. Örneğin bugün bir gümrük kodu öğrenmek istesem ya da AB’deki birtakım standartları öğrenmek istesem bilgi merkezine gitmeme gerek yok. İnternete girip bunu öğrenebilirim. Rolü değişti ama bu fonksiyonu daha az anlamına gelmiyor. Tam tersi, ele almamız gereken çeşitli konular var. AB-Türkiye ilişkilerini biraz da soğutan bir takım gelişmeler de yaşandı. Aynı zamanda bu konuların ne olduğunu açıklamak ya da bu sorunların çözüm noktasında merkezlerin rolü çok önemli. TOBB’a ortağımız olduğu için teşekkür etmek istiyorum” dedi.
İşte burası çok önemli… Birbirimizi anlamamız lazım. Birbirimizi anlayabilirsek (!) gelişmelerde olumlu olur.
Sayın Murzioğlu’da böyle diyor zaten…
TOBB Başkan Yardımcısı S. Zeki Murzioğlu “Avrupa Birliği, yarım asrı aşkın bir süredir Türkiye’nin gündeminde. Kuşkusuz, bu süreçte Türkiye ve Avrupa Birliği açısından önemli kazanımlar elde edildi. Türkiye Avrupa Birliğinin ihracat ve ithalatta beşinci büyük ticaret ortağı haline geldi. Avrupa Birliği, turizm ve dış yatırımlar açısından Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı oldu. Katılım müzakereleri ve Gümrük Birliği, bütünleşme yönünde atılmış en önemli adımlardır.Türkiye-AB ilişkilerini geliştirmek zorundayız. Sorunlarımızı konuşmak, birbirimizi anlamak zorundayız. Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Pozitif gündem maddeleri üzerine odaklanalım. Gümrük Birliği modernizasyonu için daha fazla beklemeyelim. Kapsamı genişletelim. Birlikte kazanalım” diyor.
Haydi hayırlısı…
*************
Herkese hayırlı Cumalar diliyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU