Yazar

halil_can_55@hotmail.com

365 makale bulunmakatadır

BU PROJE, SAMSUN’U KALKINDIRIR

08:00 - 24 Eylül 2018

+A

-A

Samsun’da, yeterli olmasa da  yatırım çalışmaları devam ediyor. Özellikle, adeta yılan hikayesine dönen ‘Lojistik köy projesi’ çok önemli bir faktör olarak önümüzde dururken, önceki gün lojistik köy ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.
Bu toplantı içerik olarak çok önemliydi.
‘Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi’ olarak adlandırılan bu toplantıdan çıkan sonuca göre ‘Lojistik Köy Projesi’ çok önemli mesafeler katetti. Bazı çevrelerce istenmese de bu proje, bölgede çok önemseniyor.
*****
 Samsun Valisi sayın  Osman Kaymak; Samsun Lojistik Köy Projesi'nin bütçesinin 43 milyon avroya kadar çıkmış halihazırda Türkiye'nin en yüksek bütçeli tek majör projesi olduğunu söyleyerek, lojistik köy projesinin,  binlerce kişiye iş olanağı  sağlayacağını vurguladı.
Bu projeye baktığımızda, bu büyük bütçesiyle Samsun’u kalkındırır.
İşte bu proje bağlamında yatırımlar gerçekleştirilip istihdam alanları oluşturularak, iş imkanları ortsya çıkarılmalıdır.
*****
Lojistik merkezin sadece Samsun değil, Karadeniz ve Türkiye için de çok önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olduğu belirtilirken,  tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde binlerce kişiye yeni iş imkanı sağlayacağı dile getirildi.
*****
 “Dünyada ve Türkiye’de lojistik sektörü her geçen gün daha fazla büyümekte ve buna paralel olarak lojistik sektörünün potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Dört farklı ulaşım yapısını ve 7 tane organize sanayi bölgesini içinde barındıran Samsun, uluslararası öneminin yanı sıra Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerindeki yük koridorunun da başlangıç noktasıdır. Samsun Lojistik Merkez Projesi, ileriyi gören, geniş vizyon sahibi ve Samsun’un bu alandaki potansiyelinin farkında olan yöneticilerimizin önayak olması neticesinde hayata geçmiş bir projedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’na (BROP) 2011 yılında sunulan proje başarılı bulunmuştur. Lojistik Merkez, farklı büyüklükte toplam 37 bin 500 m2 alana sahip 15 depodan ve depo yapılmak üzere kullanılabilecek 170 bin m2 araziden, sosyal ve idari bina, komisyon ofisi binası, itfaiye, hizmet istasyonları, yükleme-boşaltma sistemleri, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, oto ve tır park alanları ile demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin m2’dir. Proje ile birlikte başta girişimciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve KOBİ’ler Lojistik Merkezdeki depolama tesisleri, yükleme boşaltma alanları, sosyal tesisler ve idari binalardan yararlanacaklardır. Binlerce kişiye iş olanağı sağlayacak olan lojistik merkez,  bölge halkına da ekonomik anlamda destek verecektir” diyor,  sayın Vali  Kaymak…
Samsun’a hayırlı uurlu olsun…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...