BUGÜN, ANLAMLI BİR GÜN…

Bu gün 19 Eylül Gaziler Günü… Bilindiği gibi Muharip Gazi; savaşa katılıp da, savaştan sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır.

19 Eylül 2020 07:13
A
a
Gazilerimiz; Şanlı tarihimizin ebeԁi kahramanları, ԁestansı tarihimizin уaşaуan abiԁeleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu ԁiri tutan efsaneleri ve Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk feԁakârlığının ölümsüz ԁestanlarıԁır.
*****
Gazilik unvanı devlet tarafından verilir.
En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.
2000 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.
*****
Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış, bir çok insanını şehit vermiş, bir çoğk insanı da  gazi olmuştur.
I.Dünya savaşından sonra cennet vatanın topraklarını işgal eden işgal güçlerine karşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde şerefli bir kurtuluş mücadelesi vermiştir.
******
 İşte bu kurtuluş savaşında batı cephesinde devam eden Kütahya-Eskişehir savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirerek Türk ordusuna son darbeyi vurup Ankara'yı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar, 13 Ağustos 1921 de yeni bir saldırı başlattılar.
23 Ağustos 1921 de başlayan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya savaşında  üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşa’ya 19 Eylül 1921 de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallık rütbesi verilmiştir.
*****
İşte bu büyük mücadele sonunda hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.
Ancak dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız, gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamak ve bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler.
Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş , mücadele etmiş ve Gazi olmuş tüm gazilerimizin gaziler gününü kutluyor, onlara saygı ve selamlarımızı sunuyoruz. Şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun İnşaallah…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER