Yazar

aa@gazetearena.com

171 makale bulunmakatadır

BUGÜNDEN TEZİ YOK!...

12:11 - 23 Kasım 2017

+A

-A

Samsun, karadenizin en büyük büyükşehri… Kara, hava, deniz ve demiryolu ağına sahip…Ulaşım sıkıntısı olmayan, metropol bir şehir…
Ancak yatırım ve istihdam sıkıntısı var.
Yatırımlar teşvik edilmeli, istihdam alanları artırılmalı…
*****
Önceki gün,  Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun’un   göç veren bir il konumunda olduğunu belirtti.
 ‘Kentin potansiyelini harekete geçirip en iyi şekilde de kullanmamız gerekiyor "diyen sayın Kaymak "Samsun, gerçekten büyük bir potansiyeli olan, nüfus olarak Türkiye’nin on altıncı ili olup, ülkemizde de kara, hava, demir ve deniz yolu olan nadir illerimizdendir. 1 milyon 300 bin nüfusumuz var. Potansiyelini iyi değerlendiremediği için bütün Anadolu gibi Samsun da göç vermiş. Göç olgusu normal bir olay ancak potansiyeli olup da göç veren iller için bunu oturup düşünmemiz lazım. Bafra, Çarşamba ovaları, Vezirköprü büyük bir imkan ve büyük bir potansiyel. Ama bunları daha çok katma değerini artırarak, insanlarımıza daha çok aş, iş ve daha büyük gelir kaynağına dönüştürmemiz çok önemli "dedi.
*****
Sayın valimizin de dediği gibi; Samsun göç veriyorsa, düşünmek lazım,  bunun nedenlerini araştırmak lazım. Büyük ve çeşitli potansiyele sahip Samsun’da,  bu potansiyelin harekete geçirilmesi lazım.
Bunları yapacak olan da, başta bu kentin siyasileri, sivil toplum örgütleri, işadamları, bürokratlarıdır.
Yatırım sıkıntısı aşılmalı…
Yatırımlar teşvik edilmelidir.
İstihdam alanları genişletilmeli, herkese iş, aş sağlanmalıdır.
Bu imkanlar hiçbir şehirde yokken, bizim böylesine büyük potansiyelimiz, imkanlarımız varken, daha neyi bekliyoruz, bu potansiyeli neden harekete geçiremiyoruz?
Bugünden tezi yok!...
Haydi hep birlikte…
     

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...