Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

BÜYÜK BAŞARI

06:34 - 9 Aralık 2019

+A

-A

Çarşamba’da eğitim alanında çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Çarşamba Gençlik Merkezi-2019 yılı kasım ayında-ayın gençlik merkezi seçildi. Bu büyük bir başarı…
‘Gençlerimizin kişisel gelişimine katkı sağlamak  için yapılması gereken her şeyi yapmaya hazırız. Gönüllü gençlerimizle yaptığımız bir çok faaliyetimiz var. Ancak yeterli değil. Daha çok gönüllü genç, daha çok faaliyet, daha iyi işler ortaya koymamız lazım. Bakanlığımızın gençlere sunduğu imkanlardan daha fazla gencimiz faydalanmalıdır. Bunun için gençlerimizin istekli olması, kendilerine sunulan imkanların farkın olmaları ve kıymetini bilmeleri lazım’
Bu sözler, Çarşamba Gençlik Merkezi Müdürü Ramazan Katoğlu’na ait…
*****
Katoğlu  “Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Gençlik ve spor il müdürlüklerine bağlı olarak gençlik merkezleri açılmıştır. Gençlik Merkezleri 7-29 yaş arası gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler ile gençlerin serbest zamanlarının ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesine fırsat vererek topluma aktif vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten kurumlardır.  2014 yılı başından itibaren yeni yerinde faaliyetlerine devam eden Çarşamba Gençlik merkezi 3900 metrekare kapalı 5230 metrekare açık alanda gençliğe hizmet vermektedir. Merkezimizde Kütüphane, Has oda, Spor Salonu, Güzel Sanatlar Atölyeleri Müzik atölyeleri , dil eğitim atölyesi , Bilişim atölyesi, Sağlıkılı yaşam ve Spor atölyesi , zeka oyunları, El sanatları kulübü, edebiyat kulübü (kitap okuma halkaları, şiir dinletileri, ) Kişisel gelişim Atölyesi ve  proje kulübü atölyelerinde faaliyetler devam etmektedir. Yine bakanlığımız projelerinden  genç dönüşüm  projesi (“Dünyamızın Pili Bitmesin” sloganıyla Atık Pil Toplama Kampanyası düzenlenmektedir.
*****
Tecrübe Konuşuyor” projesi; alanlarında tanınmış bilgi ve tecrübe sahibi kişilerle gençlerimizi buluşturmayı, gençlerimizin bu kişilerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmalarını, bilgi-görgü ve özgüvenlerini artırmalarını sağlamayı amaçlayan bir gençlik projeleri yürütülmektedir. Gençlerin İyilik Ağacı Projesi, iyilik yapmanın alışkanlık haline dönüşmesi, iyiliklerin paylaşılması yoluyla toplum bilincinin arttırılması ve kişilerin değil, yapılacak iyiliklerin ön plana çıkması amacıyla tüm gençlik merkezlerimizde uygulanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Gençlik Merkezleri aracılığıyla 81 ilde başlattığı Sabah Namazı buluşmalarında gençler Çarşambada da her ay farklı camilerde gençlerin katılımıyla sabah namazında buluşup ardından cami programı ve kahvaltı yapıyor. Ayrıca Gençlik merkezleri, ülkemiz gençliğinin yerel ve evrensel sorunlara karşı duyarlılığının artırılması ve bu sorunların çözümünde gençlerin aktif olarak yer almalarını sağlamaktadır. Bakanlığımızın Proje Uygulamaları,  kulüp çalışmaları, kültürel ve sportif kurslar, eğitsel faaliyetler ve seminerler, sinema günleri, piknikler, çevre gezileri , kamplar ve gençlerle doğa yürüyüşü, hastane, huzurevi, kabristan vs. ziyaretleri, yardım kampanyaları, gençlerle buluşma etkinlikleri, sosyal yardım etkinlikleri, belirli gün ve hafta kutlamaları ,yaz kursları ve spor okulları Gençlik Merkezinde  Eğitim ve Kültür Faaliyetleri arasında yer alan bazı faaliyetlerdir. Bakanlık gezi projeleri, Gençlik kampları ile gençlerimizin sosyalleşmesine katkı sunulmaktadır.
******
Gençlik Merkezleri 81 ilimizde olduğu gibi Çaraşamba’da da gençlerimizin yanında yer alıp bakanlığımızın destekleriyle faaliyetlerini  sürdürmektedir. Gençlik Merkezlerinin yaptığı bu çalışmaların artırılması, daha çok gencin bu imkanlardan faydalanmasını teşvik etmek amacıyla Gençlik Hizmetleri ve Genel Müdürlüğü ayın gençlik merkezi uygulamasını başlatmıştır.  Akademi faaliyetlerine katılım sayısı,  sosyal ve kültürel faaliyetlere katımlım sayısı, kulüb faaliyet sayısı, güzel sanatlar kulübü faaliyet sayısı, bilim ve teknoloji kulübü faaliyet sayısı, sağlıklı yaşam ve spor kulübü faaliyet sayısı, faaliyetlere katılan toplam katılımcı sayısının ilçe genç nüfusuna oranı gibi kriterlerle ayın gençlik merkezini belirlemektedir. 2019 yılı  Kasım ayında #AyınGençlikMerkezi olarak Çarşamba Gençlik Merkezi seçilmiştir. Gençlerimizin kişisel gelişimine katkı sağlamak  için yapılması gereken her şeyi yapmaya hazırız. Gönüllü gençlerimizle yaptığımız bir çok faaliyetimiz var. Ancak yeterli değil. Daha çok gönüllü genç, daha çok faaliyet, daha iyi işler ortaya koymamız lazım. Bakanlığımızın gençlere sunduğu imkanlardan daha fazla gencimiz faydalanmalıdır. Bunun için gençlerimizin istekli olması, kendilerine sunulan imkanların farkın olmaları ve kıymetini bilmeleri lazım” diyor.
Çarşamba’ya hayırlı uğurlu olsun…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU