Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

Çok Büyük Eksiklik…

06:50 - 12 Ağustos 2020

+A

-A

İlk olarak ’19 Mayıs Karadeniz Fuarı’ adıyla 1963 yılında 60 bin metrekarelik alan üzerine 50 pavyon ve stantın katılımıyla kurulan, 1964 yılında da ‘Türkiye’nin ilk Milli Fuarı’ ünvanını kazanan ve 1967 yılında, 130 bin metrekarelik alana genişleyerek 138 pavyon ve stant büyüklüğüne ulaşan ‘Samsun Fuarı, gösterdiği faaliyetler ve gelişimi sayesinde yıllarca tüm ülkenin yanı sıra dünyadaki pek çok ülkenin programlarını dört gözle beklediği alan olarak faaliyet gösterdi.
ULUSLARARASI SAMSUN FUARI…
Kentin ekonomik gelişimi desteklemek amacıyla İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan şimdiki Yabancılar Pazarı ve Samsun Tren Garı’nın bulunduğu alana kurulan, bir milyonun üzerindeki ziyaretçi kitlesiyle pek çok ulusal ve uluslararası markanın sektörde yer bulmasına katkı veren, böylesine önemli bir fuarın ‘Samsun Fuarı’nın kapatılmış olması bana göre şehrimiz için çok büyük bir eksikliktir.
*****
Bu şehirde yaşayan bütün herkes gibi; Çocukluğumun, delikanlılık çağlarımın vazgeçilmez tutkusuydu. Fuar sezonu geldiğinde heyecanımız doruğa çıkardı.
İşte böylesine muhteşem, her geçen gün ziyaretçi sayısı artan ‘Samsun Fuarı’, her sezonda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşırdı.
Samsun’u uluslararası alanda ve  her alanda tanıtan fuar,  (sahipsizlikten midir)-nedense 1980’li yıllarda sektördeki gelişmelere ayak uyduramadı.
Türkiye’nin ‘ilk Milli Fuarı’ olma özelliği taşıyan fuarımız, zaman içerisinde önemini yitirerek 1990’lı yılların başında kapatıldı.
Çok üzülmüştüm.
*****
Sosyal faaliyet alanlarıyla da Samsunluların gönlünde taht kuran Samsun Fuarı; Bugün halen aile gazinoları, çay bahçeleri, lokantaları, seyyar satıcıları, kuğulu havuzu, fotoğrafçıları, hediyelik eşya satıcıları, lunaparkı, kiralık sandalları, çekirdekçileri, çeşitli alanlarda sergileriyle, karikatüristleri ve ünlü sanatçıların verdiği konserler gibi birçok değeriyle, belleklerde taptaze duruyor.
Samsun’u, fuarcılık merkezi haline getiren ve kent insanının belleğinde ciddi yer tutan bu fuardan günümüze gelen sadece bu anılar kaldı.
 İşte bu fuar meselesi, benim için uhde oldu.
*****
Bu fuar meselesini yıllarca gündeme getirmeme rağmen, hiçbir siyasetçi, hiçbir yönetici, fuarın Samsun’a yeniden kazandırılması için bir çalışma yapmadı, bu konuya hiç ilgi göstermediler bile…
Samsun Uluslararası Fuarı, Samsun’a  yeniden kazandırılmalıdır.
Bu projeler, ivedilikle  programa alınmalıdır.
Fuar için atılacak adımlar, şehrimizin geleceğine sirayet edecektir.
Samsun kalkınacaksa, ilk başta ‘Uluslararası fuar, hipodrom ve tarımsal sanayi’ hayata geçirilmelidir ve üniversitelerle desteklenmelidir.
Haydi hayırlısı…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU