Yazar

aa@gazetearena.com

171 makale bulunmakatadır

ÇOK HASSAS KONU

12:38 - 18 Ocak 2018

+A

-A

Samsun’sa eğitim alanında yapılan çalışmalar, sevindiriyor. Milli Eğitim’den yapılan açıklamaya göre Samsun’da, 2019 yılı sonunda bütün okullarda tam gün eğitime geçilecek…
*****
Modern bir eğitimin olması için modern fizik ortamların olması gerektiğini belirten Samsun İL milii Eğitim Müdürü Coşkun Esen,  bu bağlamda bazı ihtiyaçlardan dolayı Türkiye’nin birçok ilinde ikili eğitim sisteminin uygulandığını kaydederek “Yani,  ikili sistemde bir okul iki kez kullanılmış oluyor. Şüphesiz bu sistem eğitim açısından son derece olumsuz bir durum ortaya çıkarıyor. Çünkü öğrenciler, ya çok erken saatlerde okula gidiyor ya da çok geç saatlerde evlerine dönüyor. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ilimiz genelinde 137 okulda ikili öğretim yapılıyordu. Biz tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte ikili öğretimin ilimizde ortadan kaldırılması ve normal eğitime geçiş için ciddi bir çalışma yaptık” diyor.
Eğitim konusu, çok hassas bir konu…
Kaliteli eğitim için, tekli eğitim için okullar ve derslikler lazım.
Bunun da bir bölümü hayırsever vatandaşlarımız tarafından karşılanabilir.
*****
Bu konuda iki tür çalışma yaptıklarını ifade eden Esen, özellikle mevcut derslik sayısı artırılabilir mi noktası üzerinde durduklarını belirtiyor.
“Mesela; belli noktalarda kümelenmiş olan liseleri daha farklı ortamlara taşıyarak, boşalan okullarımızı da ilkokul, ortaokul yapmak suretiyle ikili öğretimi sonlandırdığımız yerler oldu. Sadece il genelinde bir lisemizde ikili öğretim yapılıyor diğer ikili öğretim yapılan okullarımız genelde ilkokul ve ortaokullar. İlkadım ve Atakum ilçelerinde bu anlamda ciddi bir yoğunlaşma var. Çarşamba, Bafra, Vezirköprü’de ikili öğretim yapan okullarımız var. Önceliklerimizi ihtiyaçlara göre ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmalarla ikili öğretimin olduğu okul sayısını 46’ya düşürdük. Bu önemli bir rakam, yeni binalar yapmadık ama planlamaları rasyonel yaparak, 46 rakamını yakaladık. 2019 hedefini de çok rahatlıkla yakalayacağımızın göstergesi” diyen Esen, tekli eğitime dikkat çekiyor.
Bunun için okullara ihtiyaç var, dersliklere ihtiyaç var.
Elbette bununla birlikte öğretmenlere de ihtiyaç olacak…
Okullaşma oranı  Samsun’da yüksek ama tekli eğitim için yeterli gelmiyor, zira öğrenci sayısı fazla…
Kapasite yeterli değil ama yeni okul binaları ile yeni dersliklerle bu sorunun da çözümleneceğine inanıyorum.
Haydi hayırlısı…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...