Yazar

serdaroktav@gmail.com

658 makale bulunmakatadır

DOĞAL GÜZELLİKLER, KAZANIM OLMALIDIR

15:11 - 17 Ekim 2018

+A

-A

Önceki gün  yazımda, Çarşamba’nın denize doğru gelişmesi gerektiğine işaret ettiğim hususlar dikkat çekerken,  vatandaşların bu yönde talepleri de arttı.
Ses getiren yazımızda, kısaca;
*“Çarşamba; Güney'e ve kuzeye doğru gelişmeye çok müsait. Kuzeyinde deniz var.  Kuzeye ve güneye  doğru gelişen Çarşamba'nın batısı ve  doğusu da gelişmeye müsait.
Bu bakımdan Çarşamba'nın konumu çok önemlidir. Çarşamba, denizle kucaklaştırılmalı, projeler daha çok , denize kıyısı olan ve denize yakın olan mahallelere kaydırılmalıdır.
Daha doğrusu Çarşamba, denizle kucaklaştırılarak, deniz kenti olabilir. 
*****
Çarşamba’nın doğal güzellikleri var. Çarşamba’nın Hürriyet Mahallesi ile Kumtepe Mahallesi sınırları içinde  bulunan   ‘Yeşilırmak Deltası’ değerlendirilmeye alınarak, düzenlenmeli ve bir takı projelerle sosyal hayata kazandırılmalıdır. Mesela bugün Çarşamba’da ihdas edilen yaşam merkezi gibi ve bünyesinde tekne  gezintisi için müsait ortamların sağlanması gibi yerler, Yeşiırmak Deltası’nda da yapılabilir  Bu çok önemli konu. Bu konu değerlendirilmelidir.
*****
Çarşamba’nın doğal güzellikleri, kazanım olmalıdır. 
Öncelikle Yeşilırmak Deltası düzenlenmeli, Yeşilırmak Deltasının olduğu
alan çeşitli düzenlemelerle turizme kazandırılmalıdır.
Samsun bir bütünşehir olduğuna göre ; Çarşamba'nın denizle kucaklaşması demek, dolayısıyla Samsun'un denizle kucaklaşması demek olacaktır.
Evet; Çarşamba, kuzeye doğru gelişmeye çok müsait...
Bu itibarla Çarşamba denizle buluşturularak,  adeta bir doğa harikası olan  ‘Yeşilırmak Deltası’yla birlikte değerlendirilmelidir” demiştim.
*****
Akabinde; Türkiye'nin en donanımlı kanal parkuru Çarşamba'da yapılıyor. Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar “Tüm su sporları ve Uluslararası standartlarda tüm müsabakaların yapılabileceği Türkiye’nin en donanımlı Kanal Parkurunu Çarşamba’ya kazandırıyoruz” dedi.
Yeşilırmak Millet Bahçesi projesinin bir parçası olan ve Çarşamba Doğa ve Tarih Turizmi Güzergahı üzerinde bulunan kanal parkuru çalışmaları 200 dönüm alanda devam ediyor. Bin 200 metre uzunluğunda 140 metre genişliğindeki parkurun bağlantı yolları, saha, kazı ve dolgu çalışmaları tamamlanıyor.  Başkan Dündar, Yeşilırmak kanal parkuru’nun  tamamlandığında Türkiye’nin en donanımlı tesislerinin Çarşamba’da olacağını söyledi.
*****
Bu çalışmalarla birlikte Yeşilırmak Deltası’da değerlendirilmeye alınıp, turizme kazandırılmalı… Çarşamba, denizle kucaklaştırılmalıdır.
Haydi hayırlısı…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli ,müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...