DUYARLI OLMALIYIZ!

Ormanlarımıza ne kadar değer veriyoruz. Güzelim ormanlarımızı koruyamıyoruz. Ormanlarımızda yangınlar çıkıyor. Orman yangınlarının çıkması vicdanları sızlatıyor!...

21 Eylül 2020 07:48
A
a
 ‘Ormanda çeşitli türde ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar yaşar. Yeşil bir denizi andıran orman, insanları dinlendirir ve insanlara huzur verir, Bütün bunların yanı sıra ormanlar, zenginlik kaynağımızdır. Kapı, masa, sıra, çatı, kitap, defter vb. kullandığımız birçok eşyayı ormanda yetişen ağaçlardan yaparız.
Ormanın insanlara olan yararını saymakla bitiremeyiz, Orman, bulunduğu bölgenin havasını temizler ve bol yağış almasını sağlar, Ağaçlar kökleriyle toprağı tutarak erozyonu önler, sel baskınlarından çevresini korur.
******
Yurdumuzda ormanlık alan, olması gereken orandan daha azdır. Ülkemizin geçmişte dörtte üçü ormanlık alan iken, günümüzde bu oran dörtte bire düşmüştür. Yaz aylarında çıkan yangınlar, ormanlık alanlarımızın hızla azalmasına neden olmaktadır.
Bu azalma yağışların düzensizleşmesine, iklimin bozulmasına, doğal güzelliğin kaybolmasına ve sel felaketlerine yol açmakta ve en önemlisi de yurt ekonomisinin zarar görmesine neden olmaktadır, Bunları önlemek için çocuklarımıza ormanın yararlarını küçük yaşlarda öğretmeliyiz. Onlarla ormana gezi düzenleyip bu doğal güzelliği yakından görmelerini sağlayıp ağaç sevgisinin oluşması için çalışmalar yapmalıyız. Ayrıca çevremizdeki uygun alanlara ağaç dikmeli, ağaçlandırmaya önem vermeliyiz. Böylece betonlaşan kentlerde yaşayan çocuklarımızın doğayı tanıyıp, doğayla iç içe olmalarını, doğayı sevmelerini sağlamış oluruz.
*****
Bunca yararlarına rağmen, biz ormanlarımızı neden koruyamıyoruz? Ormanların düşmanı çoktur. Bu düşmanlara karşı koyup ormanlarımızı korumalıyız.  Ormanları korumak her yurttaşın görevidir.
Ormanlarımız, yasalarla da korunmuştur, izinsiz ağaç kesmek, ormanlara çeşitli yollarla zarar vermek yasalarımız karşısında büyük suç sayılmıştır. Anayasa’mızın 169. maddesinde ‘Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar, genel ve özel af kapsamına alınamaz’ ifadesiyle ormanlarımız koruma altına alınmıştır.
*****,
Duyarlı olmalıyız!... Ormanlarımızı yangınlara karşı korumalıyız.
Ormanı, doğayı korumak, geliştirmek ve düzenlemek yurdumuz için önemlidir. Ormanın yararları, ormanlardan ekonomik olarak yararlanmanın yolları her vatandaşa anlatılmalı ve ormanı korumanın hepimizin görevi olduğu anlatılmalıdır.
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER