DUYARLILIK YOK… BİLİNÇ YOK…

Dün ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ idi. Dolayısıyla, günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulunuldu.

26 Kasım 2021 06:00
A
a

Kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için kararlı bir mücadele yürütüldüğü belirtiliyor açıklamalarda…

“Kadına şiddet sorununun büyüklüğünün ve yaygınlığının farkında olarak gerek ülkemizde gerekse dünyada; Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütleri, özel sektör ve medya gibi toplumun tüm kesimlerinin dâhil olduğu ortak ve kararlı bir mücadele yürütülmektedir. Bu bağlamda yasal düzenlemeler yapılmakta, duyarlılık ve bilinç artırmaya yönelik kampanya-proje-eğitimler gerçekleştirilmekte, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların başvurabilecekleri uygun mekanizmalar oluşturulmuş ve rehabilite edilmelerini sağlamak gibi destekleyici hizmetler sunulmaktadır. 

Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik yürütülen tüm bu çalışmalarda büyük ilerleme yaşanmış, mücadelenin tüm boyutlarında önemli değişiklik ve gelişmeler gerçekleşmiştir” deniliyor.

Ancak kadına şiddet konusunda ne kadar eğitim verilebilmiştir?

Kadına şiddetin önlenmesi konusunda ne kadar başarılı olunabilmiştir?

*****

Geçtiğimiz yıllarda bu konuda proje başlatıldığı açıklanmıştı ve ilgililer “Erasmus+ KA2 programı kapsamında iş yerinde şiddet olayının önlenmesi ve şiddet mağdurlarına yönelik gerekli desteğin sağlanması amacıyla Be Aware-İş yerinde Şiddetin Önlenmesine Yönelik Yeterliliklerin Artırılması Projesi başlatılmıştır. FIB (Avusturya), MAGENTA (İspanya), GAF (Litvanya) ve Socailiniu Inovacuu Fondas (Bulgaristan) ve Samsun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kurumlarının ortaklığında yürütülen projenin temel hedefleri proje ortağı ülkelerinde şiddet konusu ile ilgili iyi uygulamaların toplanmasını sağlamak, işveren ve yönetici statüsünde olan kişilerin yanısıra, iş yerindeki diğer çalışanların konuya yönelik farkındalıklarını artırmak için yüz yüze ve uzaktan eğitimlerin verilmesi ve ilgili kurumlarda şiddet önleme stratejileri ve yeterli uygulamalarının yürütülmesini sağlamaktır. 3 yıl boyunca sürecek olan projedeki birincil hedef grubunu işverenler, işçi temsilcileri, insan kaynakları ve iş yerinde ki sorumlu/yetkili kişiler oluşurken, projenin ikincil hedef grubunu ise iş yerinde ki diğer çalışanlar oluşturmaktadır. Mutlu ve öz güvenli bireylerden oluşan, huzurlu ve güçlü bir aile ve gelişmiş bir toplum için; kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesi ile hareket ediyoruz ve  bugünün bireyler ve toplumlar nezdinde farkındalık oluşturmasını temenni ediyoruz” şeklinde açıklama yapmışlardı.

Bugün kadına şiddetin eğilimlerini, sadece eğitimsiz kişilerde değil, eğitimli kişilerde de görüyoruz.

Yoksa ‘Ataerkil’ bir toplum olmamızdan mı kaynaklanıyor? Bu konuda duyarlılık yok… 

Bilinç yok… 

Bugüne kadar ortaya konulan projelerde bir işe yaramadı. Neden kadına şiddet?

Herkese hayırlı Cumalar  diliyorum.

Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR