Yazar

serdaroktav@gmail.com

686 makale bulunmakatadır

EĞİTİMDE KALİTE OLACAKSA…

12:43 - 6 Eylül 2018

+A

-A

Önceki gün nitelikli ve niteliksiz okullarla ilgili bazı serzenişleri gündeme getirmiştim. Bu konuda serzenişler, sitemler, eleştiriler devam ediyor.
Samsun’da nitelikli okullar statüsüne ayrılmış okullara sınavla öğrenci alınıyor. Niteliksiz okullar statüsüne ayrılmış okullara da sınavsız öğrenci alınıyor.
Nitelik ve niteliksizlik neye göre belirleniyor? Kriter ne?
Çarşamba’da nitelikli okul, yani sınavla öğrenci alan iki okul var. Biri Fen Lisesi, diğeri Endüstri Meslek Lisesi… Ama sınavlara rağmen kontenjan dolmuyor.
Çarşamba Anadolu Lisesi, Çarşamba Ali Fuat Başgil Anadolu Lisesi sınavsız öğrenci alırken,  okadat büyük başarılara imza atmış okullar olmasına rağmen niteliksiz okul statüsündeler…
Elbette buralara sınavsız öğrenci alınınca, talrpte fazla olunca kontenjan şişiyor. 150 kişilik Çarşamba Anadolu lisesi şişmiş. 216 kişi olmuş… derslik sayısı yeterli gelmiyor. 20 kişilik sınıflar, haliyle 35-40’ar kişilik olunca kalite de düşüyor.
Çarşamba Anadolu Lisesi’nin hemen yanında Yeşilırmak Anadolu İmam-Hatip Lisesi var ama kayıt yaptıran yok. Yaklaşık 300 kişilik okulda yaklaşık 100 kişilik kayıt müracaatı olunca, 200 kişilik kontenjan boş kalıyor.
Yani Çarşamba Anadolu lisesinde kontenjan şişiyor. Çarşamba Yeşilırmak Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde kontenjan boş kalıyor. Bunlar diğer okullarda da var. Bu sadece bir  örnek…
Aslında yapılması gereken şu olmalı…
Mademki Çarşamba Anadolu Lisesi’ de ‘Anadolu Lisesi’ Çarşamba Yeşilırmak Anadolu  İmam-Hatip Lisesi’de ‘Anadolu Lisesi’ olduğuna göre,  bu okullar binalarıyla birlikte tek çatı altında birleştirilerek Çarşamba Anadolu Lisesi olamaz mı? Henm kontenjanı yüksek olur, hemde talep artar.
Bu konuların iyi irdelenmesi lazım.
*****
AyrıcaÇarşamba’ya, ‘Sosyal Bilimler Lisesi’ açılması yönünde çok yoğun talepler var.
Sesler yükseliyor.
Çarşamba’ya bir sosyal bilimler lisesi açılmalı ve sınavla alım yapmalıdır.
Bugün Fen Liseleri fen dalında  kaliteli eğitim verirken, sosyal  dalda da Sosyal Bilimler Liseleri kaiteli eğitim vermelidir. Böylelikle kontenjanlar heba olmaz, boş kalmaz. Kaliteli eğitim verilir.

Nitelikli, niteliksiz okul diye ayrım olmaz…
Bence Anadolu iiseleri de, teknik liselerde, endüstri meslek liseleri de vs. vs. sınavla öğrenci almalıdır.
Yanyana olan ve aynı alanda  eğitim veren okullar binaları ve derslikleriyle birleştirilerek, kontenjanları artırılmalı,  derslikleri artırılmalıdır. Mesela Çarşamba Anadolu Lisesi ile Yeşilırmak Anadolu İmam-Hatip Lisesi birleştirilmelidir. Böylelikle Anadolu İmam-Hatip Lisesindeki boş kalan 200 kişilik kontenjan, Anadolu Lisesi’nde kontenjan fazlası olan 200 kişi ile doldurulmuş olacaktır.
Sınıflar da yine 20’şer kişilik şekilde kaliteli eğitim verilecektir.
35-40’ar kişilik değil, en fazla 20’şer kişilik sınıflar oluşturulmalıdır.
Çarşamba’da Fen Lisesi var. Bir de Sosyal Bilimler Lisesi açılmalıdır.
Eğitimde kalite olacaksa, böyle olmalıdır.
İlla da Sosyal Bilimler Lisesi…
Bizden söylemesi!...
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...