Yazar

yeni.carsambalilarmtsk@hotmail.com

3 makale bulunmakatadır

FARKETMEZ…

11:10 - 4 Nisan 2018

+A

-A

Her yerde olduğu gibi, önceki gün de Çarşamba’da Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri yapıldı. Seçimlerde mevcut başkan Ahmet Yılmaz, yeniden Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Kazanmak elbette ki güzel olay… Kazananları şimdiden tebrik ediyorum.
Ancak, kazananların da ÇTSO üyeleri için neler yapabileceklerini merak ediyorum. Çarşamba-Samsun veya bir başka ,il veya ilçeler fark etmez. Buralarda görev alanların iyi niyetleri, üyelerine layık olabilme gayretleri de farketmez. Yapabilecekleri hiçbir şey yok. Bunu açık ve net söylüyorum.
*****
Türkiye çapında zamanında adeta bozuk bir işleyiş kurulmuş, hala devam ediyor. Ben bu tarz eleştirilerimi yıllar önce yine bu sütunlarda gündeme getirmiştim. Hatta bir ara Sabah gazetesi de bu konu ile ilgili benzer eleştirilerde bulunmuştu. Demek ki güç, bu işleyişin devamını isteyenlerdeki, yine aynı devam ediyor.
Ticaret ve Sanayi Odaları, bir anlamda ticaret erbabının sivil toplum örgütü… Diğer sivil toplum örgütleri gibi üyelerinin haklarını koruma, mağduriyetlerini giderme ve sosyal yardım gibi konuların hiç biri ile ilgilendiğini ben görmedim, gören varsa söylesin…
*****
Peki gerçekten üyelerin problemi yok mu? Yok olduğunu söyleyenler varsa, hakikaten şaşarım. Tanıdıklarımın birçoklarının vergi dairesi ile özellikle de sosyal güvenlik kurumları ile çokça sorunları mevcut. Belki diyeceksiniz ki, onlar hukuk konusu… Peki milyonlarca ticaret erbabı üyesi olan bir sivil toplum örgütünün hukuki konularda üyelerine yardımı gerekmez mi?
Ticaret ve Sanayi Odaları’nın üst düzey yöneticileri, SGK’nın uyguladığı ceza müeyyidelerinden haberleri yok mu? Olmaması mümkün mü? İsterlerse koruyucu düzenleme yaptırmaya güçleri yetmez mi? Yeter elbet bal gibi yeter!...
*****
Tekrar başa dönüyorum. Benim iyi niyetli seçimi kazanmak, sektöründeki arkadaşlarına yardım etmek için, seçim kazanmak için, arkadaşların hiçbiri bu işleyişin savunucusu olamaz.
Son söz olarak diyorum ki; Ticaret ve Sanayi Odaları, sadece oda kaydı evrakı düzenleyen, faaliyet belgesi veren, daha da önemlisi icra yoluyla aidat tahsil eden bir kuruluş olmamalı…
İyi günde kötü günde üyelerinin ticari hayatlarını idame ettirmede etkili bir sivil toplum kuruluşu olmalı…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...