Yazar

serdaroktav@gmail.com

604 makale bulunmakatadır

FINDIK OTORTELERİNİN GÖRÜŞLERİ…

12:38 - 18 Ocak 2018

+A

-A

Bölgemizin en önemli geçim kaynağı, ekonomiye büyük katkı sağlayan fındık ile ilgili açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Fındık otoriteleri fındık üreticilerini don tehlikesine karşı sigortalatmalarını tavsiye ederken,  fındığın geleceği ilgili olarak da  yaptıkları açıklamalarda; Fındık sorununun fiyat endeksli düşünmemek gerektiğini,  fındıkta en önemli sorunlardan birisinin  fındık bahçelerinin yaşlanması olduğunu ve bu yaşlanan kökten alınan verimin azaldığını vurgulayarak, fındıkla ilgili yenileme çalışması yapılması gerektiğini, bunun da devlet desteği ile beraber olması gerektiğine dikkat çekiyorlar.
*****
Otoriteler " Fındık tarımının gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma başlatılması gerekmektedir. 70-80 yaşındaki üreticilerimiz halen fındık tarımı yapmakta ve  gelecek genç kuşaklara fındık tarımının aktarılmasında zorluk çekilmektedir. Herkes büyükşehirlere göç etmiş ve orada geçimini sağlıyor. Göç eden vatandaşlarımız,  sadece fındık zamanı anne ve babasına yardıma geliyor, sadece toplama konusunda yardımcı oluyor. Acilen fındığın gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma yapılmalı” diyorlar.
Fındık konusu önemli…
Fındık otoritelerinin görüşleri  böyle…
Fındık üreticileri, yeni sezonu umutla bekliyorlar.
Hayırlısı olmasını diliyorum.
*****
ÇARŞAMBA’DA ÇALIŞMALAR…    
Bu günlerde Çarşamba’da önemli çalışmalar var. Şehiriçi geçiş köprüsü yapım çalışmaları devam ediyor. Akabinde ‘ Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı' çalışmaları da hızla devam ediyor.
Çarşamba Belediye Başkan ıHüseyin Dündar ‘Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nın,  Türkiye için marka olacağını söyledi.
*****
Çarşamba ilçe merkezinde, yeni bir köprü inşaatı devam ederken, ilçe merkezine  6 kilometre mesafede, Yeşilırmak kıyısında Çarşamba'ya özgü yapıların bulunduğu  adeta bir köy kuruluyor.
*****
Dündar "Projemizi mayıs ayına yetiştirmek için çalışıyoruz. Yeşilırmak kıyısında 500 dönümlük bir alanda Çarşamba ve yöresinin değerlerini, tarihini yaşatacak, misafirlerin ağırlanabileceği bir alan oluşturuyoruz. 500 dönümlük alan içerisinde yörenin tarihi dokusuna uygun mimariyle bir meydan, ahşap ve taş işçiliğe sahip bir cami ve Çarşamba Konağı oluşturuyoruz. Çarşamba Tarihi Sokağı'nda Çarşamba ayakkabısından, ağaç işleme sandıklarına, yöresel yemeklerden el işi ürünlere satışların yapılacağı bir pazar olacak. Çarşamba'da doğal olarak yetişen ürünlerin satılacağı bir çiftliğimiz olacak.
Kültürümüzün doğru temeller üzerinde olduğunu göstermek ve bugün de bu kültürü yaşatmak için göstermek istiyoruz. Yapılarımız, kültürümüze uygun olarak ahşap ve taş ile yeniden hayata geçiriliyor” şeklinde çalışmalar hakkında bilgi verirken, Çarşamba’da vatandaşlar bu çalışmaları olumlu bulurken özellikle yol sorununa dikkat çekiyorlar. İlçe merkezine uzak kenar mahallelerin yol sorunları; Tepkilere, serzenişlere neden oluyor.
Vatandaşlar, mahallelerin yol sorunu da çözümlendiğinde, Çarşamba’da yapılan Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı, yeni şehiriçi geçiş köprüsü gibi projelerin Çarşamba’yı geleceğe taşıyacağına inandıklarını söylüyorlar.
*****
Projeler Çarşamba’ya hayırlı uğurlu olsun, yol meselesinin de çözüme kavuşturulması  dileğiyle…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...