Yazar

halil_can_55@hotmail.com

287 makale bulunmakatadır

FINDIK VE AYÇİÇEĞİ

12:32 - 11 Temmuz 2018

+A

-A

Bölgemizin en önemli tarım ürünü ve en önemli geçim kaynağı fındık, üreticilerin  umudu oldu. Fındık bahçelerinde fındık dökülmelerine rastlandığı, bunun  da olumsuz etkilendiği vurgulanırken, fındık otoritelerince, bu yıl fındık rekoltesinin çok düşük olacağı belirtiliyor.
 Fındık rekolte çalışmalarının tüm il ve ilçelerde özverili bir çalışmayla yapıldığına işaret eden yetkililer,  2018 yılı fındık rekoltesini önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman Bakanlığının  açıklayacağını söylediler.
*****
Fındıkta rekolte tespit çalışmasının geçen yıllarda olduğu gibi Bakanlık çatısı altında yürütüldüğü belirtilirken, fındık rekolte çalışmalarının tüm il ve ilçelerde özverili bir çalışmayla şekilde yapıldığına  dikkat çekilerek,  üreticilerden ve vatandaşlardan, bakanlığın fındık rekoltesini açıklamadan başka kurum ve kuruluşların açıklamalarına itibar etmemeleri istendi.
*****
 Son yıllarda bölgede  küllenme, fındık kurdu ve dalkıran gibi hastalıkların baş gösterdiği  ve bu hastalıkların fındık rekoltesini olumsuz etkilediğine işaret edilirken, bu yılki çalışmada bu hastalıkların ne ölçüde ve hangi boyutta olduğunun  da tesbitinin yapılmaya çalışıldığı ifade edildi.
Fındık üreticilerin verdiği bilgiye göre, fındıkta çok dökülmeler olduğu, bunun da rekolteye olumsuz yansıdığı dile getirilirken, fındık sezonu yaklaşırken, umutlu bekleyiş var.
Hayırlısı olmasını diliyoruz.
*****
Öte yandan bölgemizde fındık üretiminin yanısıra sebze ve meyve üretimi de ön planda… Ayrıca Ayçiçeği üretimi de gündemde… Alternatif ürün arayışları da devam ederken, bu yıl ayçiçeğinin bol olması da üreticinin yüzünü güldürüyor.
Samsun’un en önemli ayçiçeği ekim bölgelerinden olan Vezirköprü’de bol çiçek açan ayçiçeği, şimdiden üreticiyi umutlandırdı. Rekor verim bekleyen çiftçiler, bu kadar bol ayçiçeğini ilk kez gördüklerini söylüyorlar.
*****
Ayçiçeği üretimi yapılan bölgede tarlalarda,  ayçiçeği olgunlaşma aşamasına girdi. Renkli görüntülere sahne olan  ayçiçeği tarlalarında adeta görsel şölen yaşanıyor. Her yıl ekilen ayçiçeğinin bu yıl 2 kat daha fazla verimli olduğuna dikkati çeken çiftçiler "Bu sene Allah bolca ayçiçeği verdi. Bu yıl kişi başı yaklaşık 5’er dönüm ayçiçeği ektik. Biz bunları mart ve nisan aylarında ekmeye başladık. Şu an durum çok iyi. Çiçekleri güzelce açtı. Ağustos sonu veya eylül gibi inşallah toplayıp satmaya başlayacağız" dediler.
 Bakanlık tarafından ayçiçeği yetiştirmeye yönelik desteklerini de  aldıklarını söyleyen çiftçiler, bu yılın çok verimli olduğunu belirterek, memnuniyetlerini dile getirdiler.
Çiftçilerimize bol, bereketli sezon diliyoruz. Hayırlı bol kazançlar diliyoruz.
Bölgemizde tarım alanında önemli gelişmeler yaşanıyor.
Hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...