Yazar

serdaroktav@gmail.com

743 makale bulunmakatadır

GÜZEL BİR YAZI… (2)

12:21 - 14 Eylül 2018

+A

-A

(Dünden devam)
Üstün ve büyük davet başladı artık. Dalga dalga Mekke’de yankılanmaya başlayınca kendilerini Mekke’nin sahibi kabul edenler zulme başladılar. Zayıfları ve kimsesizleri yıldırma harekatına girişerek imanlarından döndürmeye çalıştılar. İman erleri zulüm anaforundan geçerek imanlarını kuvvetlendiriyorlar asla zalimlere boyun eğmiyorlardı. Deliren mazlumlar değil zalimlerdi. Habeş’in soylu kölesi Bilal, kızgın güneş altında, üstünde tonlar ağırlığında taş. Siyah dudağından dökülen kutlu söz: “Allah Ehad=Allah Bir.” Ebu Zerr, Habbap b. Eret, Ammar b.Yasir ve niceleri… İşkenceye karşı gülümseyenlerden sadece bir kaçı. En güzel arkadaşımız (Kur’an-i tavsiyedir)“Arkadaşınız ne saptı ne de azdı.”(Necm: 2)Muhammed’e amcası Ebu Lehep (ismi: Abdul Uzza) ve eşi Ummu Cemile’nin yaptıkları…O biliyordu ki, kendinden önce gelen kardeşlerinin başına gelenlerdi kendi başına gelen…
*****
Ve Daru’l Erkam’ın evi… Vahyin eğitim okulu… İslam’ın ilk karargahı… İlk Meclis… Vahyin dirilttiği insanların karar meclisi… Hz. Hamza 39. Ve 40. Müslüman Hz. Ömer… Darul Erkam pırıl pırıl… Ömer’le vahiy Kabe’ye taşınır. “Lailahe illallah” “ İlah yoktur sadece Allah vardır.” Daru’l Erkam, mekanlaşmanın manevi yüzü… Dar’ul Erkam, Allah Rasulu ile üstadın ifadesi ile “Ruh mekanı buldu ve mekan ruhlaştı.’’ Yüreklerin fethi tamam… Kafirler/bilerek hakkı örtenler yürekler üzerinde kurşundan baskı kurarken müminler can vererek gönülleri/yürekleri fetheder.
622; Hicret başlıyor. Nebi ve sevgili dostu Ebu Bekir mağarada…Düşman peşlerinde, takipte…Ebu Bekir tedirgin. Nebi “üzülme ya Eba Bekir! Allah bizimle…”
Medine yollar da…Gaye-Ufuk, insan ve Peygamber ve misafiri beklemekteler…Nur insanı görününce dudaklardan yüreklere söylenen güzel söz: “….Ey bizden seçilen elçi! Yüce bir davetle geldin, Sen bu şehre şeref verdin, Ey sevgili hoş geldin’’
*****
Hicret; iman, ihlas ve sadakatin adıdır. Allah’ın arzının genişliğini kabul etmektir. Allah’ın yeryüzü geniş değil miydi, siz, orada hicret etseydiniz ya?(Nisa:97)
Hicret Allah içindir ve Allah’a doğrudur. ‘’Eğer ona destek vermezseniz, unutmayın ki ona Allah yardım edecektir: inkarda direnenler onu sürüp çıkardıkları zaman (Muhammed sadece) iki kişiden biriydi. Hani o ikisi mağaradayken, o arkadaşına "Tasalanma, Allah bizimle beraberdir!" demişti de, bunun üzerine Allah ona katından bir sükunet indirmiş ve onu sizin göremediğiniz güçlerle takviye etmişti: böylece inkarda ısrar edenlerin davasını alçalttı, Allah'ın davasıysa en yüce olma konumunu korudu; çünkü Allah'tı her işinde mükemmel olan, her hükmünde üstün hikmetler bulunan.’’ (Tevbe:40)
Özgürlük, adalet ve kardeşlik yürüyüşü hicretiniz kutlu olsun. Toprak post, Allah dost…” demiş yazısında…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı. bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...