Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

HATA NEREDE?

AK Parti Samsun milletvekili Fuat Köktaş, önceki gün Tekkeköy ile ilgili açıklamalar yaptı.

06:36 - 23 Eylül 2020

+A

-A

‘Tekkeköy; Yol, spor, eğitim, sosyal alan gibi önemli çalışma, hizmet ve projelerle önemli bir yerleşim ve yaşam yeri haline geldi. Tekkeköy coğrafi olarak, ekonomi olarak, konumu, yeri ortada olan bir ilçedir. Hamdolsun sanayileşmenin hızlı bir şekilde artış gösterdiği, sanayi bölgelerinin kurulduğu, yatırım, iş, istihdam alanlarının üretim alanlarının oluşturulduğu önemli bir ilçedir. Samsun'un lokomotif bir ilçesidir. İşlerimiz bitmedi. 2023'e giden yolda hep birlikte ilimize, ilçemize hizmet etmek adına yapılan çalışmaları daha ileriye taşımak için gayretli çalışmalarımızı hep birlikte sürdüreceğiz’ dedi.
Bu açıklamaları önemsiyorum. Sayın Köktaş’ın bu minvalde çalışmalarını sürdüreceğine inanmak istiyorum.
Köktaş, Tekkeköy’de yapılan çalışmalara siyasi destek sağlamalı ve projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olmalıdır.
*****
1979 ‘da gazetecilik mesleğine başladığımda; İlk röportajımı o zaman Tekkeköy Belediye Başkanı olan rahmetli babam (Murtaza Oktav) ile yapmıştım.
O tarihte babam röportajında şunu söylemişti: ‘Hazırladığımız projeleri biz ve bizden sonra görev yapacak Belediye Başkanları  hayata geçirdiklerinde  Tekkeköy 10 yıl sonra  100 bin nüfuslu büyük bir ilçe olacak’  demişti.
Dikkatinizi çekmek istiyorum: Tekkeköy o tarihte 10 bin nüfuslu bir beldeydi.  Tekkeköy, rahmetli babamın işaret ettiği gibi 1989’da yani 10 yıl sonra ilçe olmuştu ama söylediği kalkınma projeleri hayata geçirilememişti. Tekkeköy 15 bin nüfuslu bir ilçe oldu. Daha sonra büyükşehir kapsamına alınınca  yaklaşık 60 bin nüfuslu bir ilçe oldu. Aradan 41 yıl geçmiş olmasına rağmen Tekkeköy (Rahmetli babamın söylediği) 100 bin nüfuslu ilçe hedefine daha hala ulaşamadı.
Hatta o geçen 41 yılda Tekkeköy’ün nüfusu bugün yaklaşık 200 bin olmalıydı. Sanayisi var, lojistik köyü var. Tarım çiftlikleri var. Ziraat Fakültesi vardı, başka bir yere taşıdılar. Hastane açılacaktı ama açılamadı. Bu projeler hayata geçirilebilseydi, Tekkeköy bugün  pekala 200 bin nüfuslu bir ilçe olabilirdi. Bu potansiyel değerlendirilemedi, projeler hayata geçirilemedi.
Ve Tekkeköy bugüne kadar gelişemedi. Tekkeköy bugüne kadar gelişememişse, hata nerede?
DİP NOT: Bir gazeteci, gördüğü bir olayı haber değeri olan bir vakayı haber yapmam diyemez… Orada siyasi kimlikli kişiler de  olsa, sosyal kimlikli kişiler de  olsa, her ne suretle olursa olsun haberi yapmam diyemez. Derse, vardır orada bir sıkıntı… Gazeteci, bu konuda sorumsuz davranamaz… Haber yapmak için gittiği ortamda muhatap olduğu kişilerin ortaya koyduğu bir sıkıntı varsa, gazetecinin haber yapması engelleniyorsa, gazeteci bunu da haber yapar… Ben inanamıyorum, sorumlu bir gazetecinin haber yapmamak istemesine… Gazeteci meslektaşlarıma görevlerinde başarılar diliyorum.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.                                  
            

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU