Yazar

halil_can_55@hotmail.com

365 makale bulunmakatadır

HAYAT DEVAM EDİYOR…

11:39 - 11 Ekim 2018

+A

-A

Yaşadığımız çevrede dürüstlüğe o kadar çok ihtiyacımız var ki…
Siyasette, ticarette, ekonomide, eğitimde, kültürde, sağlıkta, sporda, turizmde, tarımda… Her alanda dürüst olmak şart…
Hayat devam ediyor. Öyleyse, dürüst olmalıyız.
*****
Yalancı çobanın hikayesini  bilirsiniz. Koyunlarını kurdun kaptığını söyleyip, tüm köy halkını ayaklandırdıktan sonra yalan söylediği ortaya çıkmış, sonrasında da başına aynı olay geldiğinde kimse ona inanmamış, koyunları heder olmuştu.
*****
Dürüst olmalıyız, her şey de dürüst olmalıyız. Siyasette, ekonomide, ticarette, iş ve çalışma hayatında, her meslekte dürüst olmalıyız. Dürüst olmayan kişi, karşısındakini değil, ancak kendisini kandırmış olduğunun farkına bile varmaz.
*****
Dürüstlük saygıyı ve  sevgiyi de içinde barındırır.
Çevremize  baktığımızda, yaşadığımız dünyada öyle samimiyetsizliklerle, öyle fütursuzluklarla, öyle çelişkili durumlarla karşılaşıyoruz ki… Bunların hepsi dürüst olmamaktan kaynaklanıyor.
*****
İnsanların da arkadaşlarında, ailesinde, evleneceği bireylerde aradığı özelliklerin başında dürüstlük gelir. Kimse aptal yerine konmak, kandırılmak, söylenen yalanlardan ötürü zor duruma düşmek istemez. Yalan hem söyleyen kimseyi hem de yalana inanan kimseyi zor duruma düşürür. Oysa yalan söyleyenlerin çoğu düştükleri zor durumdan kendilerini kurtarabilmek için yalan söylediklerini, kimseye zarar vermediğini düşünür, böylece kendilerini rahatlatırlar.
*****
Dürüstlük kavramı, hayatımızın her alanında örneklendirilebilecek, dünyanın son zamanlarda anlayıp, uygulamaya en çok ihtiyaç duyduğu değerlerden biri. Burada değinebildiğim tek bir örnek bile hem kendi huzurumuz, hem de çevremizin güveni için önemini ortaya koymaya yeterli. Her zaman doğruyu söyleyin ki, ne söylediğinizi hatırlamak zorunda kalmayasınız…  
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...