Yazar

serdaroktav@gmail.com

420 makale bulunmakatadır

HER GÜNÜMÜZÜ NASIL DEĞERLENDİRİYORUZ?

15:04 - 14 Ocak 2018

+A

-A

Bugünde güzel bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum…
Her gün yeni bir umuda uyanıyoruz. Her yeni gün, yeni bir umut demek…Her gün gerçekleştirdiklerimizin muhasebesini yaparak, zararda mıyız yoksa karda mı?
Hesap yapmamız lazım…
Bir günü ve her günü böylece değerlendirmiş oluruz.
*****
“Bir günün muhasebesi- Vel fecr. Veleyalin aşr. Fecre yemin olsun…On geceye yemin olsun…Fecr vakti; Gecenin sona erişi gündüzün başlangıcı…Geceyi bürüyen karanlık fecrle kendini aydınlığa bırakıyor. Günün ilk umutları…Karanlığın yok oluşunu müjdeler. Adem’in zamanı…Adem artık insaniyet makamında…Sabah Adem’ini bekler…Seher yeli tatlı gülümsemesiyle Adem’i karşılar. Ve Adem bismillah çekerek ve ALLAHU EKBER sedasıyla Rabbini tekebbür eder. Şeytan artık ondan uzaklaşmıştır.
Ve kuşluk…DUHA…Vedduha velleyli iza seca. Aydınlanmanın başlayışı…Ve Rabbin seni asla terketmeyecek ve sana darılmayacaktır. Karanlığın büsbütün bastırdığı zaman, ki gece artık sona ermiş ve umut günü başlamıştır.
Zaman ilerlemekte…Vakit zuhr yani öğle…Gün ortası …Güneş tepemizde yere ve gökyüzüne hakim…Sıcaklığıyla beynimize işliyor. Sıcak…sımsıcak. Bir gölge arıyor insan. Mahşer yeri sanki…Sığınılacak yer neresi der gibi insan…İyi bilin ki sığınma insanların Rabbine, insanların Melikine, insanların ilahınadır. Ey insan! Ne kadar da dünya telaşındasın. Yarım kalmış ne kadar çok işin var. Ne kadar da vazgeçilmezin var. Ne kadar da vazgeçilmezsin…Telaşlarının arasından sığrıl ve ALLAH’a koş. Fe firru ilellah…Ki selamet gemisinin kaptanı NUH seni bekliyor.
Vakit ikindi…Vel asr innel insane lefi husr. İkindi vaktine yemin olsun ki insan mutlaka kayıptadır. Zarar içindedir. Kişilerin ve toplumların mutluluğunu sağlayacak temel ilkelere dön. Artık ömrünün son dönemini yaşamaktasın. Güneş solgun renklerini bırakıyor güller üstüne. Işıklar zevale doğru akıyor artık. Sende ikindiye doğru akıyorsun. Zamanın sahibinin önünde eğil. Kalbine ikindinin sıkıntısı girmeden elindekini paylaş. Seni çıplak dünyaya gönderen bir barınağa seni kavuşturmadı mı? Yetimi perişan etme…İsteyeni azarlama. Ve Rabbinin nimetini eylemlerinle ortaya koy. Ölmeden önce bil öleceğini, Ki yaşadığını hatırlayasın. Senin de akşamın olacak bir gün. Dudaklarında donacak gülüşün. Ömrünün güneşi solacak. Akşam vaktidir artık. Gelen günün güneşi sana doğmayacak belki…Güneş ışıklarını topladı. Şimdi gece hükmediyor aleme. Coşkularımız kayboluyor ağırlıklar iniyor üzerimize. Renkler solmuş artık…Vakit yatsı…Gün çoktan öldü. Karanlığın vakti şimdi. Çöktüğü zaman karanlığın kötülüğünden RABBE sığın. Sıkıntıları ortadan kaldıran O’dur. Geceyi salat-ı vitrle tamamla. ‘’Rabbim sana karşı olan hiç kimseyle beraber olmayacağım. Sana isyan olan hiçbir yerde bulunmayacağım.” Bu andı O’nun rahmetini umarak azabından ürpererek tekrarla. Sabaha daha çok var deme. Gecenin bir vaktinde herkesin uykuda olduğu bir zamanda kalk ve Rabbini an Herkesin senden uzaklaşacağı ölüm anını hatırla.
Ey CAN! Unutulacaksın hatta unutulduğun bile unutulacak. Başına dikilen kabir taşı bile teredecek seni. Artık hatırlanmayacaksın. Ve sadece ALLAH seni hatırlayacak.
Ve duamız: ’’…..Rabbimiz günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al’’ diyor  kaynaklar…
*****
Hayırlı,huzurlu, mutlu, sağlıklı, bereketli, başarılı günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...