Yazar

serdaroktav@gmail.com

959 makale bulunmakatadır

HER HAYAT, SÖZLE BAŞLAR…(2)

06:40 - 23 Ağustos 2019

+A

-A

(Dünden devam)
1-Sözü kendi emelleri/çıkarları için kullanmamalı. “ …Ayetlerimi az bir değere/ birkaç paraya değiştirmeyin…”(Bakara:41)
2-Sözü batıl ve hurafelere karıştırmamalı, “ ‘Hakk’ı Batıl’la’ karıştırıp, bile bile ‘Hakk’ı’ gizlemeyin.” (Bakara:42)
3-Sözü açık ilan etmeli, “Ey örtüsüne bürünüp kenara çekilen! Kalk ve açıkça uyar…(Müddesir:1-2)
4-Kendi sözünü ‘söz’e karıştırmamalı, “ Uydurduğu yalanı Allah’a dayandıran veya O’nun ayetlerini yalan sayandan daha zalim kim olabilir? O,suçluları kurtuluşa erdirmez.” (Yunus:17)
**********
5-Söze şirk bulaştırmamalı, "Allah’ı bırakıp da -yakarmasından habersiz olduğundan- kıyamete kadar kendisine cevap veremeyecek olan şeylere ibadet ve dua eden kimseden daha şaşkın kim vardır?”(Ahkaf:5) "Eğer onlara dua etseniz, duanızı işitemezler ve işitebilseler bile sizin için cevap veremezler…” (Fatır:14)
6-‘Söz’de Allah’a güvenmeli, “Ve görevini yaparken Allah’a güven…(Ahzap:3) “Gerçeği yalanlayan nankörlere ve iki yüzlülere boyun eğme, baskılarına aldırma. Allah’a tevekkül et/ dayan/güven…(Ahzap:48)
***********
7-‘Sözün ümmeti’ olmalı, ”Ey mü’minler! İçinizden hayra çağıran, iyiliği yayan kötülükleri önleyen bir topluluk bulunsun….” (Al-i İmran:104)”Siz, insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz. İyiliği öğütler, kötülükten sakındırışınız. Ve Allah’a iman edersiniz/güvenirsiniz.” (Al-i İmran:110)
8-Söze adanmışlık olmalı, “Artık onlardan öylesi vardır ki, nezrini/adağını ödedi. Ve onlardan öyleside/yiğitler vardır ki, gözetiyor. Onlardan kimi ‘SÖZÜ’nü yerine getirmiş, kimi de sırasını beklemektedir.” (Ahzap:23)
9-Sözde ilkeli olmalı.” Sizin dininiz/yaşam ilkeleriniz sadece sizin için, benim dinim/yaşam ilkelerim benin içindir.” (Kafirun:6)
10-Sözde adaleti gözetmeli, “Bir topluluğa olan kininiz/öfkeniz sizi adaletsizliğe yöneltmesin. Adaletli olun…”(Maide:8)
Her hayat sözle başlar ve biz söylenmesi gereken her sözden sorumluyuz. Söz hayattır, umuttur. Söyleyecek bir sözünüz olsun. Allah’ım! Sözümü kalplere şifa kıl. Bizi sözsüz bırakma” diyor.
***********
Cumamız mübarek olsun…
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU