HİZMET ANLAYIŞIMIZ VE İLKELERİMİZ…(1)

5 Ağustos 2022 06:34
A
a
Eğitimci-Yazar, okurumuz Ömer Yıldız, çok güzel bir yazı kaleme almış ve paylaşmamızı istemiş…   
“İster yöneticilik, ister imam-hatiplik ya da öğretmenlik, ister esnaflık yap, sonunda  hizmetkarsın. Bunları yerine getirirken:
1-Sadakattan ayrılma ve adil ol: Bulunduğun ortamda hangi şartta bulunursan bulun, ortamı iyi çözeceksin. İnsanların anlayış ve kabiliyetlerini kavrayacaksın, ki onlara hitabında etkili olabilesin. Adil ol. Allah’ın ‘La farka beynen nas –insanlar arasında fark yoktur.’ Fermanı Demoklesin kılıcı gibi başın üstünde dursun. İnsanlar arasında bunlar büyük adamlar bunlar küçük adamlar, bunlar okumuşlar, makam-mevki sahibi bunlar okumamışlar diyerek ayrımcı anlayış sergileme. Yüreklerine konuş. Yüreklere hizmet et. Hidayeti kim kazanır bilinmez ki... Kardeşliğimiz kırmızı çizgin olsun. Kırmızı çizgini hangi koşulda bulunursan bulun çiğneme ve çiğnetme. ‘İnananlar kardeştirler...’ (Hucurat:10) ‘.....Bir kavme olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sevk etmesin.’ (Maide:8) Bil ki, adil olmak insanı takvaya yaklaştırır.
2- Gönüllü ve özverili olacaksın: Yapacağın sohbet halkasına gelme olasılığı olan herkesi sev, başının üstünde yer ver. Bunun için insanların inancına, boyuna-postuna, sakalına-bıyığına, ceketine-cübbesine, kimliğine ve siyasetine bakma. Her geleni veya gelmeyeni Allah’ın sana bir emaneti olarak gör. Emaneti koru ve onu  sahiplen. Emanete ihanet etme. İhanet edilen emaneti kıyamet gününde boynuna asılı olarak bulursun. (Al-i İmran:161)  El Emin olmak senin elinde...
3-  İstişareyi esas almalısın: İnsanlara hizmet etmek mi istiyorsun, her işinde çözümü ortak akılda ara. ‘Çözüm benim ve bendedir’ anlayışından uzak dur. Şeytan tek başına kaldığında seni ayartabilir ama iki kişi üç kişi vs. olduğunda senin yanına yaklaşamaz. İnsanın yanında –hata yaptığında- onu uyaracak bir ehil kişi olmalıdır. ‘...onların işleri aralarında istişare iledir.’ (Şura:38) Unutmamalısın ki, Al-i İmran 159.ayetinde Hz. Muhammed’e (sav) istişare emredilmiştir.
*****
4-  Araştırıcı olmalısın: Konunu insanlara aktarmadan önce en ince noktasına kadar araştır. ‘İnsanlar nasıl olsa beni dinliyorlar, benim her sözümü kabulleniyorlar’ zehabına kapılarak şeytana arkadaş olma. Sana bir haber ulaştığında o haberi getireni iyi bil ki bilmeden başkasına iftira atmış olabilirsin. ‘Eğer size bir fasık/ güvenilir olmayan biri haber getirirse onu iyice araştırın....’ (Hucurat:6) Neden gelen haberin araştırılması isteniyor? Bilmeden, cahilce bir kişiye ya da topluluğa kötülük etmiş olabiliriz. Sonunda pişman olmamak için gelen haberi en ince noktasına kadar araştıracağız.
5- Kuşatıcı olmalısın: Yaptığın ya da yapacağın tüm çalışma süreçlerinde, herkesi sürecin içine katacak şekilde hareket etmelisin. Herkes çağrında yer almalı ve onlara gönlün kadar yüce ikramlarında olsun. Müellefe-i Kulubu unutma. Allah’ın ikramı sayesinde birbirimize kardeş /kardeşler olduğumuzu unutma. ‘Allah’ın size verdiği nimetleri hatırlayın. Siz birbirinize düşman iken, kalplerinizi uzlaştırdı da O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz.’ (Al-i İmran:103)
*****
Bir ev sohbetinde isen gerekirse çay ikramını yapmalısın. Ki bu durum kalbinde izzeti ve merhameti yeşertir. Davetinde ortaya gövdeni de koyabilmelisin.
6- İnsanlara tebessüm et: Bil ki tebessüm güzel bir sadakadır. İnsanlara verebileceğin hediyedir. Sana gelene ‘bilgiçlik taslama, tek önder benim’ deme. Herkes sana ulaşabilsin. Ulaşılmaz olma. Kapın- maddi ve manevi- daima açık olsun. Yüzünü çevirme. Peygamberimiz bir kere yüzünü çevirdi de azarlandı. Abese suresinin 1.ve 2. Ayetleri bize bunu anlatıyor. ‘Ona bir gözleri görmeyen/ kör geldi diye yüzünü ekşidi/ surat astı ve  öteye döndü.’
Cumamız mübarek olsun…
GÜNÜN SÖZÜ: SENİN VİCDANINI, SENDEN BAŞKASI TEMSİL EDEMEZ…(Erdoğan TERZİ)
                                                                                                                                          Devamı yarın
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR