Yazar

serdaroktav@gmail.com

995 makale bulunmakatadır

HOŞ BİR YAKARIŞ…(2)

06:13 - 29 Şubat 2020

+A

-A

(Dünden devam)
6-Üç aylar nedeniyle size daha fazla ‘umre’ sevabı vaad eden umrecilere aldanma. Bir- iki kere umreye gittin, artık tamam de ve o parayı evine soba alamayanlara SOBA, yakacak kömürü olmayanlara KÖMÜR, ya da tenceresine bir miktar ET al…Allah’a yemin ederim ki umreden kat be kat daha fazla sevap alabilirsin ve Rabb böylece memnun olur.
7-Komşunu gözet, sıcak çorbandan ona da ikram et. Bil ki, dört kitapta bu böyledir. Hasta ziyaretlerini çoğalt. Vaktim yok deme. Ömrün sonunda mutlu olacağın uzun bir zaman seni bekliyor.
8-Çok uzakta değil hemen yakınında fazlaca garipler var. Onları sen yüzlerinden tanırsın. Onlar utanmalarından dolayı senden isteyemezler. Gece sabahlara kadar kılacağın ‘nafile namaz’ dan önce onların çığlıklarına katıl. Dertlerine derman ol. Çocuklarının başını okşa. Rabbinin sana verdiği nimetin şükrünü böylece eda edebilirsin.
9-Biliyorum Kandil nedeniyle camiye gideceksin. Git. Salatını/namazını huşu içerisinde ikame et/ ayağa kaldır. Sonra  “Ey insanlar! İhtiyacı olan lütfen beni bulsun ve bendeki hakkını alsın. Beni HAK’ tan kurtarsın’ diye seslen. Bu tavrın 1000 rekat kılacağın nafile namazdan daha hayırlıdır.
*******
10-Çocuklarım okusun diye çırpınan ,temizlikten temizliğe koşan (hem de sigortasız )eşi ölmüş dul ablalarımız, kardeşlerimiz seni beklemekteler…Bu gece beni ziyaret edecek biri var mı Allah’ım diye niyazda bulunurlar. Onların duasına ‘AMİN’ demek onlara el uzatmaktır. Haydi, el uzatmaya koşalım mı?
11-Bu akşam kendisini maddeten tanımasam da RUHEN tanıdığım sevgili kızım Sabire ÇİÇEK’in  gönül diliyle yaşadığı ve yazdığı DUHA suresini okuyalım. Lütfen ama…Affına sığınarak buraya aynen alıyorum. ” Vakit akşam vakti... Ben içeride kitap okurken dışarıda ezan okunmaya başladığında elimdeki kitabı sessizce bırakıyorum ve kulağım ezanda dinliyorum öylece kulak kesiliyorum sese. Ezan bitiyor, akabinde annem sesli sesli dili döndüğünce Kur'an okumaya başlıyor. Makam yok, tecvit yok, çekilmeyecek yerlerde çekmeler harfleri tam çıkartamamalara hiç takılmıyorum. Bence Allah  da takılmıyor. Anlayan anlıyor anlamayan da anlamıyor. Neticede anlamı bozacak bir okuyuş yoksa gerisi teferruat. Olsa güzel olur ama olmazsa da güzel olmaz diye bir şey yok. Duhâ suresini okuyor annem. O Arapçasından okudukça mealini düşünüyorum.
******
Bismillâhirrahmânirrahîm
 1. Kuşluk vaktine andolsun,
 2. Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki,
 3. Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da.
 4. Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır.
 5. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.
 6. Seni yetim bulup da barındırmadı mı?
 7. Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi?
 8. Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?
 9. Öyleyse sakın yetimi ezme!
10. Sakın isteyeni azarlama!
11. Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat.
*****
Sure bitiyor ama nasıl bitiyor... Düşünmek lazımdı! Zaten âyetler bunun için vardı; düşünmemiz için… Düşündükçe şükretmemiz için… Şükrederken bulmak için… Peki kimi, neyi bulacağız? Nasıl bulacağız? Bunların hepsinin cevabı, arayanlar için vardı. Kimi bulacağın, nasıl bulacağın belli. Yeter ki aramasını bil. Yeter ki yolda ol. Bulamasan da aramaktan vazgeçme. Çünkü bulabilen hiç olmadı. Ama yaklaştıkça yaklaştı. Yaklaştıkça daha çok aradı. Hep arayanlar oldu.
Zaten meselenin özü de buydu, mesele bulmak değil aramaktı.
Arayan gönüllere selâm olsun. Aramayanlara da aramak nasip olsun” demiş…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
                                                                                                                    
         

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU