Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

İLGİNÇ VE ÖNEMLİ

00:06 - 5 Haziran 2020

+A

-A

 Ansiklopedik-bilimsel  iki ilginç bilgiyi sizlerle  paylaşmak istiyorum.
Çınar ağacı Eskiden çok önemli bir yere sahipti. Ve bütün camilerin bahçelerinde çınar ağacı vardı. Çınar ağaçlarının bizim tarihimizdeki yeri çok önemlidir. Tüm camilerimizde çınar ağacı vardır. Ayrıca Osmanlı imparatorluğunun kurulduğu sıralarda Osman beyin rüyasında da çınar ağacı görmesi çınar ağacının ululuğuna ve sonsuzluğuna işaret etmektedir.

Çınar ağaçları gerçekten de çok uzun yıllar yaşamaktadırlar. Bin yıl yaşayanlar var. Kalın ve haşmetli gövdeleri her zaman için çınarı bizim için ayrı bir yer edinmesini sağlamıştır.
Çınar ağaçlarının eskiden her caminin bahçesine dikilmesindeki sır, bu ağaçların büyüdüklerinde minareden daha uzun olması sebebiyle camilerde paratoner görevi görmekteydiler. Yani canları pahasına yıldırımları üzerlerine çekerek minareleri kurtarmaktaydılar.

GÖKKUŞAĞI
Dünyanın her yerinde yağmurdan sonra gökkuşağı oluşabiliyor. Ama ABD’nin Idaho Eyaleti’nde  oluşan gökkuşakları farklı oluyor. Görenleri hem şaşırtan, hem de büyüleyen cinsten…
Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz, gökkuşaklarından çok farklı…

 Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklamışlardır.
 Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede sirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar  (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri değişiyor.

İdaho Eyaletinde yağmur esnasında gerçekleşen olay görenleri hayran bıraktı. Televizyonlara ve internete bir anda yayılan bu olayda Gökkuşağı adeta yanmaktaydı. Herrenk adeta alev alev yanmaktaydı.
 Güneş ufuktan 58 derece yükseklikteyken cirus tipi bulutlardan çıkan su damlacıkları neticesinde oluştuğu söylenmiştir.
 Cumamız mübarek olsun…                                                                                                                    

Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh  günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU