Yazar

serdaroktav@gmail.com

883 makale bulunmakatadır

İnşallah fındık değerini bulur

06:00 - 20 Temmuz 2019

+A

-A

Fındık sezonu yaklaşıyor-rekolte beklentileri-tahminleri açıklanacak… Bu yıl 800 bin ton civarında rekolte beklentisi var. Sezon yaklaşırken fındık  bölgesi milletvekilleri de bir şeyler yapmak- bir takım hazırlıklar yaparak-bölgenin beklentilerine cevap verebilecek kararlar almaya çalışıyorlar.
Fındık bölgesi milletvekilleriyle bir araya gelen AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş 'Fındığın kararını, fındıkçıların vermesini istiyoruz. Ucuz siyasetle gündeme gelmek isteyenlerinde geçmişte fındıkla alakalı ne yaptıklarını bilmek istiyoruz' dedi.
İşte beklenen açıklama bu olmalıydı. Fındık üreticisi böyle bir açıklama bekliyordu. Bu açıklama biraz gecikmiş olsa da fındık piyasasını rahatlatacak bir açıklamadır.
-----------------------
Bundan sonra fındık otoriteleri ne diyor ona bakmak lazım!...
İnşallah fındık değerini bulur. Fındıktan geçimini sağlayan binlerce fındık üreticisi de sıkıntı çekmez-rahat bir nefes alır… Temennimiz budur. 
------------------
Köktaş, fındık bölgesi milletvekilleri ile birlikte 2019- 2020 fındık sezonunu değerlendirmek ve eylem planı oluşturmak üzere bir araya geldikleri toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Fındık konusunda  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşeceklerini vurgulayan milletvekili  Köktaş 'Amacımız hasat dönemi başlamadan önce fındık fiyatının açıklanması ve fındıktaki belirsizliğin ortadan kalkmasıdır' diyor ve 'Ürün, yatırım ve alan bazlı destekleri vererek çiftçimizi, tarımla uğraşan insanlarımızı mağdur etmemeye gayret gösterdik. İşte bugün de, bunun hedefe ulaşması için ön çalışmalarımızı hızlandırdık. AK Parti hükümetleri olarak hiç bir dönem çiftçimizi, sanayicimizi yanıltmadık, popülist siyaset yapmadık. Hele hele ucuz siyasete asla prim vermedik. Bu, bundan sonrada böyle olacak' şeklinde kararlı olduklarına işaret ediyor.
-----------------------------
Öte yandan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’da yaptığı açıklama da, 2019 yılı fındık hasadına sayılı günler kala fındık fiyatlarının bir haftada 20 TL'den 12-13 liralara gerilemesini değerlendirdi.
 'Üretici dört gözle müjdeli haberi bekliyor' diyen Karan, TMO'nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini kaydetti. Yeni sezon öncesi fiyatların 20 liraya kadar yükseldiğini ama bir anda düşüşe geçtiğini belirten Karan 'Geçtiğimiz günlerde 18-20 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürebildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmak derdinde. Devletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın buna fırsat vermeyerek, fındık üreticisinin yanında olacağına canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz' dedi.  Üreticinin  Toprak Mahsulleri Ofisi'nden gelecek olan müjdeli haberi beklediğini ifade eden  Başkan  Karan, TMO'nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini kaydederek fındıkta fiyat istikrarı için devlet desteğinin şart olduğuna vurgu yaptı.
---------------------------------
 
Başkan Karan 'Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO'nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir. Erken hasat beraberinde, ürünün pazara erken inmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO'nun alım fiyatı belirlenmelidir. Aksi taktirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır' diyor.
Sayın Karan-Fındık otoritesi ve üretici konumunda…
Bu sözlerden hareketle- fındık üreticileri  fındık piyasasının şekillenmesini bekliyorlar.
Hayırlısı olmasını diliyorum.
------------------------------
Herkese hayırlı huzurlu mutlu sağlıklı başarılı bereketli müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...