Yazar

serdaroktav@gmail.com

712 makale bulunmakatadır

İNSANOĞLU’NUN EN BARIŞÇIL DOSTU

11:31 - 11 Ağustos 2018

+A

-A

Bir okurumuzun güzel bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eğitimci Cemil Biçer yazmış…
 
*** ”
İnsanoğlunun doğadaki diğer canlılarda olduğu gibi, yaşamını ve türünün devamını sağlamak için geliştirdiği bir genetik refleksi vardır, öğrenmek, öğrendiklerini kullanmak ve bunu gelecek nesillere aktarmak sosyolojide buna bilgi transferi diyoruz.
 
İlkel çağlarda insanoğlu öğrendiklerini mağara duvarlarına çizdikleri şekil ve resimlerle sonraki kuşaklarına aktarabiliyordu, süreç içerisinde bu refleksini değişik sesleri harflerle ifade ederek "yazı" dediğimiz tüm zamanların en büyük icadı ile yapar hale geldi .Bu anlamda yazının icadı ile insanlığın tarihini başlatırlar bilim insanları..
 
M.Ö 3500 Yıllarında Mezepotamyalı sümerler tarafından icat edilen bu kadim iletişim aracı, teknoloji ve bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin insanoğlunun tek ve yegane iletişim unsuru olmaya devam edecektir.
 
Yazının icadı ile birlikte insanoğlu doğa karşısında öğrendiği her bilgiyi, buluşu, yeniliği, duygu ve düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarabilmiştir, böylece İnsanoğlunun kalıcı bir belleği oluşmuştur.
 
Kısaca yazının tarihsel geçmişini de anımsayacak olursak, ilk önce taş tabletler üzerine sert metal gereçlerle yazılan bilgiler, toprak tabletlere yazılıp ateşte pişirilerek dayanıklı halde tutulmuş, ilerleyen yüzyıllarda bitki lifleri ve hayvan derileri üzerine renkli yazılarla işlenerek geliştirilmiş ve insanoğlunun bilgi ve aklının gelişimi ile kağıt ve sonrasında matbaanın bulunması ile yaygın ve kullanışlı bir hal almıştır.
 
Kitaplar insanoğlunun yaşamında yer alan en değerli bilgi hazineleri olmuşlar ve bu özelliklerini de günümüze kadar artan bir değerle korumuşlardır, Bu gün uygar toplumlara ve uygarlık yolundaki tarihsel süreçlerine baktığımızda bu gelişmişliklerinin kitap ve kitap kullanmanın yaygınlığı DOĞRU ORANTILI olduğunu görmekteyiz.
 
Kitap yazmak, yazılan kitapları çoğaltmak ve bunların okunmasını bir toplumsal alışkanlık haline dönüşmesi toplumların, halkların ve nihayetinde ulusların toplumsal belleklerinin zenginliğini oluşturur. Toplumsal belleği zengin olan ve bu zenginliği yaygın hale getiren toplumlar ekonomik, sanat ve kültürel anlamda gelişirler ve diğer toplumlar üzerinde de egemen olurlar.
 
Kitap bu anlamda bir egemenlik aracı olarak ta nitelenebilir. Tarihin değişik dönemlerine baktığımızda kitapların basılmasının, yaygınlaşmasının ve okunmasının yasaklandığını, suç sayıldığını görürüz bunun en şiddetli ve acı uygulanışını yakın yıllarda ülkemizde yaşamıştır. Zira Kitap salt BİLGİ ÖĞRETİMİ ile yetinmez her türlü kişisel ve toplumsal sorunların çözümü için çareleri de öğretir yol gösterir bu manada egemenlerce tehlikeli görülmüştür.
 
Tüm dinsel kaynaklarda okumanın önemine atıf yapılmaktadır dinimizde de Tanrının peygambere ilk emri "OKU" emridir.
 
"ilim Çin'de bile olsa gidip alın", "bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözleri ile dinsel temsilcilerimizin de okumaya ve öğrenmeye yönelik öğütleri kitabın din hayatında da önemli olduğunu gösterir..
 
İnsanın değeri ve zenginliği cebindeki para ve zilliyetinde bulundurduğu menkul ve gayri menkullerin miktarı ile ölçülmemelidir, maalesef gelişen ve topluma kabul ettirilmek istenen değerler artık ".okuma", "yazma", "kitap edinme" ile ölçülmüyor. bilgi üretmek ve yaymak hor görülür bir anlayış haline geldi. Geldiğimiz uygarlık noktasında iletişim araçlarının yaygınlığı ve çeşitliliği kitap okuma, kitap yazma ve kitap biriktirme külfetinden(!)kurtarmaktadır bizi, oysa yazılmış kitaplar ve bu kitapların biriktirildiği kütüphaneler uygarlık ne kadar ilerlerse ilerlesin TEK iletişim ve bilgi öğrenme unsurumuz olmaya devam edecektir.
 
Dostlarım; çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras KİTAPLARIMIZ olmalıdır, öğreteceğimiz en iyi alışkanlıkta OKUMA olmalıdır. İnsanlar, giysilerinin şıklığı ve modaya uygunluğu yada cüzdanlarındaki para ölçüsünde değil okudukları ve sahip oldukları kitap kadar değerlidirler.
 
******
 
Bu toplumlar içinde geçerli bir değer ölçüsüdür: Toplumlar da yazdıkları, okudukları ve bu kitapları yaygınlaştırdıkları ölçüde kalıcı ve değerli olur.
 
- En iyi dostunuz kitaplar olsun.
 
- En değerli hediyeniz kitaplar olsun.
 
- En büyük zenginliğiniz, kütüphaneleriniz olsun” diyor sayın Biçer, yazısında…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 
     

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...