Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

İŞARET EDİLDİĞİ GİBİ…

06:17 - 3 Aralık 2019

+A

-A

Bu gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. 
Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır.
*****
 Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte Dünya Engelliler Günü’nün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl Dünya Engelliler Günü için değişik temalar işlenmektedir. 
Ve çeşitli kuruluşlardan, çeşitli kesimlerden Dünya Engelliler Günü için açıklamalar yapılıp, günün anlamı ve önemine vurgu yapılmaktadır.
*****
Engellilerle ilgili olarak yetkililer 'Engelli vatandaşlarımızın yaşama sıkı sıkıya bağlanmaları, güçlüklere direnebilmeleri ve sorunlarını aşabilmeleri için herkesin engelli vatandaşlarımıza  destek olmaları gerekmekte ve yürütülen çalışmalara katkıda bulunmalıdırlar’ diyorlar ve  huzurlu ve güvenli bir toplum olmanın yolunun, engellilerin toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesinden geçtiğini vurguluyorlar.
 
***Engellilerin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, karşılaşabilecekleri engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermenin herkesin sorumluluğunda  olduğu, devletin sosyal devlet gereği engellilere eğitim, sağlık ve istihdam haklarına ait hizmetler sunduğu belirtiliyor.
 
*** Çıkarılan yasalarla uygulamaya konulan evde bakım, danışmanlık, destek ve rehabilitasyon hizmetlerinin  yoğun şekilde yürütülüyor.
 
İşaret edildiği gibi; Huzurlu ve güvenli bir toplum olmanın yolu, engellilerin toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesinden geçiyor.
Unutulmamalıdır ki, her birey  birer engelli  adayıdır. 
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
*****
 
GÜNÜN SÖZÜ:
HİÇBİR ENGEL, ALLAHA KUL OLMAYA ENGEL DEĞİLDİR. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU