İYİLİK İÇİNDE YAŞAMAK

13 Temmuz 2020 06:07
A
a
Atalarımız pek çok atasözü söylemiştir.  Bu nedenle iyi niyetle yaptığımız her şey er geç bize iyilik olarak geri dönecektir.
Bazı insanlar içinde bulundukları durumdan sürekli şikayet ederler. Oysa bilmek gerekir ki tüm olumsuzlukların temeli insan ruhunda saklıdır.
Bencillik içinde yaşayan, diğer insanları önemsemeden çıkar sevdasına kapılan insanlar, yaşanmaz bir yer haline getirir dünyamızı…
 Konfüçyüs der ki: Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.

İyilik içinde yaşamak, her zaman mutluluk olmak istiyorsak ilk önce kendi attığımız adımlara dikkat etmeliyiz.
İnsanın atmış olduğu ilk adım, pek çok davranışın temelidir ve bu adımlar doğrultusunda hayatı şekillenir.
Dünyayı yaşanabilir bir yapmak için insanlara dikenlerle değil güller ile yaklaşmalıyız. Böylece insan olmak, çok daha anlamlı, çok daha erdemli bir hale gelecektir.

İyilik yapmak için insanoğlunun eline ne fırsatlar geçmektedir. Ama bunları değerlendirecek erdemli, faziletli kişiler gün geçtikçe azalmaktadır. Herkes birbirinin kuyusunu kazmaya, destek yerine köstek olmaya çalışmaktadır.
Halbuki şu ölümlü dünyada elimizde fırsatlar varken herkes birbirine iyilik etse, iyilik yapmak için çalışsa, hem iyilik edenler, hem de iyilik edilenler ne kadar çok mutlu olurlardı.

            Yüce Yaradan; İnsanoğluna indirmiş olduğu semavi dinlerin tümünde ve daha sonra mesaj için görevlendirilen evliyaların tamamı, hiçbir menfaat beklemeden insanların birbirlerine iyilik etmelerini emreder.

Toplumda ‘iyilik et’ emirlerine uyanlar çoğaldıkça, o toplumun huzuru artar. Toplumun sosyal barışı sağlanmış olur. 
İyilik eden kişiler daha fazla iyilik etmek isterler.

Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER