Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

KARAR, YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ…

06:30 - 14 Ekim 2019

+A

-A

Son günlerde Samsun’un gündeminde bulunan, Çarşamba Eğercili Mahallesine kurulması planlanan ‘Biyokütle Enerji Santrali’ konusunda  tepkiler günden güne büyüyor.
Çevreye, tarıma zararlı mı  değil mi? tartışmaları da devam ederken, santral ile ilgili çeşitli çevrelerden, STK’lardan, tarım otoritelerinden açıklamalar yapılıyor.
*****
Çarşamba’ya Biyokütle Enerji Santrali kurulması konusunda, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ile röportaj yaptık.
Aydemir önemli açıklamalar yaptı ve  “Ben Çarşamba’nın en büyük sivil toplum kuruluşunun başkanıyım ve Çarşambalı üreticileri temsil ediyorum. Ben şu anda Biyokütle Enerji Santralinin tarıma ve çevreye  yararlı mı yoksa zararlı mı? olduğunu araştırıyorum. Eğer bu santral ovaya zarar verecekse,  sonuna kadar karşıyım. Çarşamba’yı Çarşambalılar olarak en iyi şekilde biz savunuruz. 30 bin üyemiz var ve bu santral zararlı ise 30 bin üyemizle o inşaatın gerekirse önünde yatarız ve yapılmasına izin vermeyiz. Sadece Çarşamba değil tüm Türkiye’ye zarar verecek bir şey olursa karşısında dururuz. Yaptığımız meclis toplantısı sonucunda bu konuyu araştırmaya karar verdik ve  bölgesinde ‘Biyokütle Enerji Santrali’ olan oda başkanı arkadaşlarımızla görüştük ve bunun dışında da kendi araştırmalarımız sürüyor. Çarşamba Ziraat Odası neden buna karşı çıkmıyor diye bir algı oluşturulmak istendi ancak biz, hakkında bir şey bilmediğimiz bir şey  konusunda  bilmeden açıklama yapmak istemedik. Çünkü bilmediğimiz bir konuda bir anda açıklama yapmamız doğru olmazdı. Sayın Valimiz de  bu konuda bir  açıklama yaptı ‘Zararlı ise ben kapatırım’ dedi.  Biz de Çarşamba’ya zarar verecek hiçbir yatırımın, hiçbir faktörün  yanında olmayız. Söz konusu bu santral ile alakalı olarak en kısa zamanda araştırmalarımız neticelenecek ve bizde buna göre hareket edeceğiz” dedi.
*****
Çarşamba ovasının bereketli  bir ova olduğuna dikkati çeken  Başkan Aydemir;  Çarşamba’nın, Çarşamba ovasına ‘Biokütle Enerji  Santrali’ kurulması ile gündeme gelmemesi gerektiğine, üretilen ürünleriyle, Türkiye’ye tarım alanında katkılarıyla, yapılacak yatırımlarla, fabrikalarıyla, hayvancılığının geliştirilmiş olması ile  gündeme gelmesinin daha doğru olacağına işaret etti.
‘ Türkiye'nin önemli ovalarından biri olan Çarşamba ovasının, tamamen tarım ve hayvancılık yapılan bölge olduğu herkesçe biliniyor. Eğercili Mahallesinde (eskiden kömür deposu olarak kullanılan alanda) yapılması planlanan ‘Biyokütle Enerji Santrali’ Samsun'umuzun, Çarşamba’mızın gündemini  yoğun bir şekilde meşgul ediyor. Bu santral konusunda; Yöre halkı, Samsun ve Çarşamba  kamuoyu bilgilendirilmeden, istişare edilmeden, sessiz sedasız alt yapısı hazırlanmış ve çalışmalar başlatılmış olması, bölgede yaşayanları endişelendirdi’ diyen Aydemir, Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili çalışmaların ve santralin zararsız olduğu konusunda yapılan açıklamaların, kamu vicdanında olumlu karşılanmadığını  düşündüklerini vurgulayarak, temiz-yaşanılabilir bir Samsun ve  Çarşamba  için tüm yetkililerin kamuoyunun tepkilerini dikkate almalarını, Biyokütle Enerji  Santralinin kurulması  kararının yeniden  gözden geçirilmesini istediklerini dile getirdi.
******
Yapılan açıklamalara baktığımızda, Biyokütle Enerji Santrali’ne tepkiler günden güne yoğunlaşıyor ve hemen hemen her kesimden santrale karşı olduklarına dair açıklamalar yapılıyor.
Samsun, her şeyden önce önemli bir tarım kentidir. Bafra ovası ile birlikte Türkiye nüfusunun yaklaşık 4’te birini beslemektedir. Buda yaklaşık 20 milyon nüfus demektir.
Samsun’da tarımsal alanda yatırımlar yapılmalı, tarımsal sanayi hayata geçirilmeli, istihdam sağlanmalıdır.
Sayın Aydemir’in de dediği gibi, Biyokütle Enerji Santrali’nin Çarşamba’nın Eğercili Mahallesine kurulması kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Hayırlısı olmasını diliyorum.
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU